Internet Rzeczy wkracza do magazynów innogy Stoen Operatora. Pomoże zaoszczędzić sporo czasu

Internet Rzeczy wkracza do magazynów innogy Stoen Operatora. Pomoże zaoszczędzić sporo czasu

Kolejny dostawca mediów w Polsce zdecydował się sięgnąć po rozwiązania Internetu Rzeczy – innogy Stoen Operator wdraża technologię identyfikacji RFID w magazynach, by błyskawicznie przyjmować i wydawać urządzenia.

Prowadzenie magazynu to prozaiczna sprawa? Nic bardziej mylnego. Z uwagi na bardzo czasochłonne i nielubiane przez pracowników czynności, takie jak przyjmowanie, identyfikacja i wydawanie towaru, nie jest to wcale takie proste, a co gorsza, zajmuje sporo czasu, który pracownicy mogliby przeznaczyć na inne, produktywne zajęcia.

Jednym z rozwiązań, które mogą przyczynić się do znacznej oszczędności czasu, jest Internet Rzeczy. Właśnie na taki krok zdecydował się warszawski dostawca energii elektrycznej – innogy Stoen Operator. Zobaczmy zatem, jak planowane rozwiązania usprawnią pracę jego magazynów.

innogy Stoen Operator: Internet Rzeczy to czysty zysk

Identyfikacja asortymentu w oparciu o RFID instalowana jest obecnie w trzech magazynach: przy ulicy Chrzanowskiego, Nieświeskiej i Pory. O ile przyspieszy pracę zakładu? Firma deklaruje, że niektóre czynności będą wykonywane nawet kilkaset razy szybciej!

Przykładem ilustrującym korzyści z wdrożenia IoT jest przyjmowanie do magazynu głównego liczników energii od producenta oraz firm realizujących usługi na jego zlecenie. Proces ten wymagał dotychczas ręcznego przeliczenia towaru, rejestracji modeli i numerów seryjnych setek tysięcy obiektów.

Ręczne spisywanie danych przez pracowników oznaczało nie tylko sporą stratę czasu, ale też wysokie prawdopodobieństwo błędu ludzkiego. Łatwo bowiem o pomyłkę, gdy w jednej chwili trzeba przepisać kilkaset czy kilka tysięcy numerów.

Obecnie rozładowanie palety liczącej 320 elementów trwa ponad trzy godziny i obarczone jest wysokim ryzykiem popełnienia błędów. Korzystając z oznaczeń RFID, czas skróci się do…jednej minuty, a błędy ludzkie nie wystąpią! To przeszło dwustukrotna oszczędność czasu!

Internet Rzeczy wkracza do magazynów innogy Stoen Operatora. Pomoże zaoszczędzić sporo czasu
fot. innogy Stoen Operator

Kolejny krok – mobilne magazyny

Na wdrożeniu RFID w głównych magazynach innogy Stoen Operator wcale nie ma zamiaru poprzestać. Już teraz planowane jest uruchomienie magazynów mobilnych, zlokalizowanych przy rozdzielczych punktach zasilania. Oznacza to skrócenie drogi sprzętu do pracowników terenowych, a zatem zmniejszenie czasu usuwania awarii i modernizacji sieci.

A tak proces wdrażania RFID wygląda z perspektywy dostawcy:

Dla operatora systemu dystrybucyjnego zastosowanie RFID oznacza duże usprawnienie procesów zarządzania majątkiem sieciowym i urządzeniami pomiarowymi. Nasze działania opierają się na zespołach terenowych, które realizują bardzo zróżnicowane zadania związane z wykorzystaniem wielu  urządzeń i narzędzi. Zarządzamy terenem obejmującym prawie dwa miliony mieszkańców, więc każda oszczędność czasu w czynnościach związanych z obiegiem urządzeń i narzędzi jest bardzo cenna. Wykorzystanie do tego identyfikacji RFID wśród operatorów energii jest wciąż jeszcze bardzo rzadkie.

Andrzej Wilkowski, Menedżer w Departamencie Pomiarów Energii w innogy Stoen Operator.