Internet Rzeczy w Polsce: rozwój mimo sporych barier

Internet Rzeczy w Polsce: rozwój mimo sporych barier

Na łamach oiot.pl często piszemy o tym, że Internet Rzeczy, w skali globalnej, rozwija się niezwykle dynamicznie. Jak sytuacja wygląda w Polsce? Coraz lepiej, choć w dalszym ciągu istnieją spore utrudnienia, skutecznie ograniczające szybszy rozwój nowoczesnych technologii. Dzięki raportowi przygotowanemu przez Związek Cyfrowa Polska, możemy bliżej przyjrzeć się obecnej sytuacji.

Świat – wielkie inwestycje na dynamicznie rozwijającym się rynku

Globalny rynek IoT, w 2019 roku, miał wartość 190 miliardów dolarów amerykańskich. Przy obecnym tempie wzrostu (24% rocznie), już w 2026 roku jego wartość przekroczy 1,1 biliona dolarów. A wszystko to, dzięki olbrzymim inwestycjom czynionym przez największe, światowe gospodarki. W samym tylko 2019 roku, w Internet Rzeczy zainwestowano 194 miliardy dolarów, wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. Chińczycy wyłożyli na ten cel niewiele mniej – 182 miliardy dolarów.

Internet Rzeczy w Polsce: rozwój mimo sporych barier
fot. Związek Cyfrowa Polska

Nieco mniej zainwestowali Japończycy (65,4 miliardów dolarów), Niemcy (35,5 miliardów dolarów), Koreańczycy (25,7 miliardów dolarów), Francuzi (25,6 miliardów dolarów) i Brytyjczycy (25,5 miliardów dolarów).

Internet Rzeczy w Polsce: rozwój mimo sporych barier
fot. Związek Cyfrowa Polska

Przy obecnej dynamice wzrostu inwestycji, do 2022 roku, światowe wydatki na IoT wzrosną do 4 bilionów dolarów.

Polska – wciąż w ogonie Europy, choć wcale tego nie chcemy!

Wartość rynku Internetu Rzeczy, w 2019 roku, w Polsce, przekroczyła 2,2 miliarda dolarów. To ponad dziesięciokrotnie mniej, niż w przypadku Francji czy Wielkiej Brytanii, a dystans do Niemiec jest jeszcze większy. Dysproporcję odzwierciedla unijny ranking gospodarki cyfrowej DESI (The Digital Economy and Society Index 2020), w którym Polska znalazła się na zawstydzającym, 23 miejscu, wyprzedzając jedynie Rumunię, Grecję i Bułgarię.

Problem z rozwojem nowoczesnych technologii w Polsce leży, przede wszystkim, w niechętnym korzystaniu lokalnych przedsiębiorstw z najnowszych osiągnieć technologicznych. Wciąż rzadkością jest wykorzystywanie Big Data, uczenia maszynowego czy czy Data Mining.

Światełkiem w tunelu jest tutaj szybki rozwój infrastruktury, zwłaszcza gotowość do budowy sieci 5G. Polska jest liderem, wśród krajów UE, pod względem rozpowszechnienia mobilnych usług szerokopasmowych.

O ile przedsiębiorcy niechętnie podchodzą do najnowszych technologii, tak konsumenci, wręcz przeciwnie. Polacy wprost pokochali rozwiązania inteligentne, o czym świadczy bardzo dynamiczny wzrost popularności płatności mobilnych czy elektroniki ubieralnej. Widać to również po IoT, gdzie najpopularniejszym segmentem w Polsce są rozwiązania Smart Home.

Polacy pokochali roboty odkurzające

Urządzeniami Smart Home, które najszybciej zdobywają popularność w Polsce, są roboty odkurzające, często recenzowane na łamach naszego portalu. Już 300 tysięcy użytkowników domowych korzysta z tego typu rozwiązań, a kolejne 2,5 miliona ma zamiar nabyć swój inteligentny odkurzacz w najbliższym czasie.

Bardzo popularne są również programatory centralnego ogrzewania. Obecnie, ze skomunikowanych rozwiązań, korzysta 400 tysięcy użytkowników, a kolejne 1,7 miliona nosi się z zamiarem ich zakupu. Popularność zyskują również inteligentne systemy oświetlenia. Już teraz korzysta z nich 200 tysięcy polskich gospodarstw domowych, a mieszkańcy kolejnych 1,6 miliona rozważają ich zakup.

Korzystamy i produkujemy

O to, by sprzętów IoT z segmentu Smart Home nie zabrakło na półkach sklepowych, dbają również polskie fabryki. Zgodnie z treścią raportu, już 17 fabryk zlokalizowanych w Polsce produkuje rozwiązania inteligentne dla domu, w tym telewizory, piekarniki, lodówki, zmywarki, pralki oraz okapy. Znajomość zagadnienia pozwala mi twierdzić, że tych zakładów jest znacznie więcej. Na przedstawionej mapie zabrakło, między innymi fabryki Fibaro w Wysogotowie, Ciarko w Sanoku czy kolejnego zakładu grupy BSH w Rogoźnicy, a to tylko pierwsze z brzegu przykłady.

Internet Rzeczy fabryki w Polsce
fot. Związek Cyfrowa Polska

Dodatkowo, na terenie Polski zlokalizowane jest 7 centrów badań i rozwoju, pracujących nad rozwiązaniami inteligentnego domu.

IoT w oczach rządu: może zmienić wszystko

Rozwój Internetu Rzeczy znalazł się w kręgu zainteresowań polskiego rządu. Przy Ministrze Cyfryzacji działa Grupa Robocza ds. Internetu Rzeczy, która przygotowała raport wskazujący najistotniejsze zastosowania urządzeń IoT. Ich wdrożenie, mogłoby diametralnie odmienić polską gospodarkę, prowadząc do wyraźnego awansu ekonomicznego kraju. Rozwiązania IoT można, zdaniem Ministerstwa Cyfryzacji, wykorzystać w rolnictwie i ochronie środowiska, transporcie i logistyce, bezpieczeństwie, ochronie zdrowia, przemyśle, finansach i ubezpieczeniach, infrastrukturze energetycznej, inteligentnych miastach oraz telekomunikacji.

Internet Rzeczy dziedziny
fot. Związek Cyfrowa Polska

Problemy: prawo i bezpieczeństwo

W tytule niniejszego materiału wspomniałem o barierach, jakie musi pokonać Internet Rzeczy w Polsce, by móc rozwijać się tak dynamicznie, jak to możliwe. Są to przede wszystkim bariery legislacyjne, ale również te, związane z cyberbezpieczeństwem. Jak czytamy w konkluzji raportu, w Polsce nie ma ani jednego aktu prawnego, normującego, w sposób kompleksowy, tematykę Internetu Rzeczy. Konieczne jest stworzenie na tyle wybierających w przyszłość norm prawnych, by już u podstaw mogły stabilnie uregulować tworzący się rynek, bez ryzyka komplikacji prawnych w przyszłości.

Kolejnym aspektem, istotnie ograniczającym wykorzystanie IoT, zwłaszcza przez przedsiębiorstwa, jest obawa o cyberbezpieczeństwo. Sposobem jego mitygacji, może być informowanie zainteresowanych o istnieniu rozwiązań na tyle bezpiecznych, by móc bez obaw je wdrażać, oraz edukacja pracowników, w zakresie odpowiedzialnego korzystania z nowoczesnych technologii.

Warto również wspomnieć o problemie znikomej dostępności do wiedzy z zakresu IoT. W Polsce, jedynie siedem uczelni oferuje kierunki kształcenia związane z Internetem Rzeczy. To z całą pewnością zbyt mało, by zaspokoić potrzeby dynamicznie rosnącego rynku.

Przyszłość, o którą warto powalczyć

Internet Rzeczy to przyszłość gospodarki. Jego właściwy, szybki, dynamiczny rozwój, wspierany przez stabilne mechanizmy prawne, może sprawić, że polska gospodarka stanie się jedną z najbardziej innowacyjnych, a przede wszystkim, dochodowych na terenie Europy. Transformacja cyfrowa i Rewolucja Przemysłowa 4.0 to szanse, których w trosce o ekonomiczny rozkwit Polski, wprost nie wolno nam zaprzepaścić.

Materiał opracowano w oparciu o raport Smart Home. Smart Cities. Smart World. Rozwój Internetu Rzeczy (IoT) autorstwa Związku Cyfrowa Polska. Jego pełna treść dostępna jest tutaj.