IoT przyszłością Europy, twierdzi Honor

IoT przyszłością Europy, twierdzi Honor

To, że najbliższe lata w rozwoju elektroniki użytkowej upłyną pod znakiem wszelkiego rodzaju smart urządzeń, często wykorzystujących internet rzeczy jest już właściwie pewne. Analitycy próbują jednak oszacować tempo rozwoju nowych technologii i to, jak szybko ta zagości w rękach użytkowników domowych. Między innymi w tym celu powstał raport Intelligent Living in Europe, który na zlecenie firmy Honor przygotowany został przez Canalys. Warto poświęcić chwilę czasu, by zapoznać się z jego kluczowymi wnioskami.

Znaczny wzrost sprzedaży urządzeń smart

Przewidywania analityków zakładają, że w 2020 roku Europejczycy kupią 465 milionów urządzeń smart. To z pewnością wiele, jednak znacznie mniej niż w 2023 roku, gdzie liczba ta przekroczy 500 milionów. W dalszym ciągu dominującym produktem będą smartfony, jednak to popularność głośników i słuchawek łączących się bezprzewodowo ze źródłem dźwięku będzie rosła najszybciej. Zgodnie z przewidywaniami, w 2023 roku Europejczycy kupią 212 milionów smartfonów, 136 milionów urządzeń audio, 87 komputerów klasy PC, 43 miliony opasek smart oraz 39 głośników z wbudowaną funkcją asystenta głosowego. Nie jest niczym zaskakującym, że urządzenia smart chętniej będą kupować mieszkańcy Europy Zachodniej, gdzie na każde 100 smartfonów przypadnie 86 urządzeń audio, 38 komputerów PC, 24 opaski smart, 28 głośników z wbudowanym asystentem oraz 18 tabletów. W Europie Środkowej i Wschodniej każdej sprzedanej setce smartfonów towarzyszyć będzie 36 urządzeń audio, 16 komputerów, 15 opasek smart, 5 inteligentnych głośników i 6 tabletów.

IoT przyszłością Europy, twierdzi Honor
fot. Honor

Technologia zmieniająca całe życie

Z raportu opracowanego przez Canalys na zlecenie Honora wynika również, że typowy użytkownik domowy będzie stosował urządzenia internetu rzeczy w czterech podstawowych dziedzinach życia, jakimi są rozrywka, zdrowie i kondycja, produktywność oraz inteligentny dom. Kupujący będą więc sięgać nie tylko po sprzęt służący do gier, oglądania filmów czy słuchania muzyki, ale też nie zabraknie wydatków na urządzenia do analizy jakości snu czy poziomu stresu, chętnie sięgną również po to, co umożliwi im większą automatyzację codziennych czynności. Osiągnięcia techniki znajdą również zastosowanie w wielu zakładach pracy, przede wszystkim w celu umożliwienia pracownikom zdalnego wykonywania swoich obowiązków. W świecie, w którym zdecydowana większość potrzebnych narzędzi pracy umysłowej dostępna jest w chmurze, wydatek olbrzymich kwot na utrzymanie powierzchni biurowej wydaje się być całkowicie pozbawiony sensu.

Więcej niż jedno urządzenie

Do niedawna właściwie jedynym urządzeniem smart, które ludzie nosili przy sobie cały czas był telefon. Obecnie już 41% badanych deklaruje, że wychodząc z domu zabiera ze sobą więcej niż jedno urządzenie. Jeszcze więcej sprzętu smart spotkamy w miejscu zamieszkania, gdzie z więcej niż jednego urządzenia korzysta aż 68% badanych. Za ciągły rozwój tych wskaźników odpowiada przede wszystkim segment wearable oraz smart TV, które cieszą się niezmienną popularnością już od kilku lat.

IoT przyszłością Europy, twierdzi Honor
fot. Honor

Dlaczego kupujemy smart opaski?

Postawione w nagłówku pytanie pojawia się również w raporcie Honora. Zgodnie z odpowiedziami badanych aż 56% decyduje się na taki zakup żeby żyć zdrowiej i bardziej dbać o formę. 18% chce po prostu spróbować czegoś nowego, a kolejne 18% dla możliwości otrzymywania powiadomień na nadgarstku. Podobne pytanie zadano kupującym głośniki i słuchawki bezprzewodowe, gdzie 48% kupujących zadeklarowało że decyduje się na taki krok ze względu na…wyższą jakość dźwięku. Ten z pozoru niezbyt trafny argument nabiera więcej sensu w sytuacji, gdy chodzi o wymianę starego, zużytego sprzętu na nowy, gdzie istotnie jakość może mieć znaczenie, a że przy okazji nowy nabytek będzie znacznie wygodniejszy – to tylko na plus.

Jak pokazuje raport, chętnych na zakup inteligentnych urządzeń elektronicznych nie brakuje i nie braknie. Piłeczka po stronie producentów, by dostarczyć takie urządzenia, które będą nie tylko wygodne same w sobie, ale wspólnie stworzą przyjazny użytkownikowi ekosystem, służący poprawie jego jakości życia.

PS. Gorąco zachęcamy do lektury całości raportu, który dostępny jest na tej stronie internetowej. Warto!

Źródło: Honor