T-Mobile
fot. Herald

Sieć 5G, wykorzystująca polską infrastrukturę IS-Wireless, powstanie w Krakowie

IS-Wireless to jeden z producentów infrastruktury wymaganej do budowy sieci 4G i 5G, działający w tzw. modelu otwartym Open RAN. Dzięki współpracy z Deutsche Telekom, wkrótce uruchomi pierwszą, kampusową sieć 5G wykorzystującą autorskie rozwiązania.

Model otwarty przyszłością sieci? To się jeszcze okaże

Obecnie najpowszechniejszym modelem, w jakim budowana jest infrastruktura sieciowa wiodących operatorów, jest model zamknięty, charakteryzujący się tym, że wszystkie elementy wymagane do funkcjonowania sieci pochodzą od jednego dostawcy. Co do zasady, jest to ktoś z trójki: Ericsson, Huawei i Nokia.

W modelu otwartym, tzw. Open RAN, infrastruktura pochodząca od różnych dostawców może ze sobą współpracować. Jedną z firm, która chce skorzystać na popularyzacji tego standardu jest IS-Wireless. Zanim jednak model otwarty zdobędzie uznanie wiodących operatorów i zostanie wykorzystany w sieciach powszechnych, musi przejść bojowy chrzest w bardziej hermetycznych warunkach. Sieć kampusowa to kolejny krok ku temu, by udowodnić, że dostarczana technologia spełnia swoje zadanie.

Technologia 5G IS-Wireless w Krakowie

Sieć kampusowa, którą stworzy IS-Wireless we współpracy z T-Mobile, uruchomiona zostanie w Krakowie, w showroomie Fabryki Przyszłości hub4industry w ASTOR Robotics Center. Jej zadaniem będzie wsparcie w tworzeniu rozwiązań z dziedziny robotyzacji i automatyzacji produkcji. To właśnie pod kątem Przemysłu 4.0, rozwijane są kampusowe sieci 5G.

Choć nie jest to wdrożenie na wielką skalę, z perspektywy dalszego rozwoju technologii jest bardzo istotne. O powadze prowadzonych testów tak wypowiedział się prezes IS-Wireless:

To także ważny moment dla rozwoju sieci 5G w Polsce. Jest to bowiem nasze pionierskie wdrożenie i tym samym początek budowy sieci piątej generacji w oparciu o nasze krajowe rozwiązania. Wspólnie z Hubraum zaczniemy od realizowania zadań testowych, które pokażą możliwości technologiczne rozwiązania zaproponowanego przez naszą firmę.

Sławomir Pietrzyk, prezes IS-Wireless

Przedstawiciele IS-Wireless deklarują, że testy rozwiązań technologicznych dedykowanych sieciom kampusowym, właśnie na terenie hub4industry, rozpoczną się jeszcze latem 2021 roku.

Co dalej? Cały świat!

Plany IS-Wireless dotyczące dalszej działalności są bardzo ambitne. Producent liczy, że będzie miał możliwość dostarczyć swoją technologię do wielu innych krajów z całej Europy i świata, stając się jednym z wiodących graczy na rynku Open RAN. Czy tak właśnie się stanie? Jako że mówimy o polskiej firmie, warto mocno trzymać kciuki za pomyślność tychże zamiarów.