Asystent Google

Jak Asystent Google może ułatwić Ci życie?

Asystent Google to moje ulubione narzędzie na urządzeniu mobilnym. Jest to jedna z najbardziej futurystycznych części naszych telefonów. Nie dziw więc, że kalifornijska firma próbuje zachęcić wszystkich do korzystania z inteligentnego pomocnika. Oto 6 sposobów na ułatwienie sobie życia dzięki Asystentowi Google.

Udostępniaj co ci w duszy gra

Jeśli nie możesz znaleźć przycisku Udostępnij, użyj Asystenta! Chociaż wyrażenie „OK Google, udostępnij” działa na razie tylko w krajach anglojęzycznych, po polsku wciąż możemy wiele dokonać. Komendy, takie jak „OK Google, pokaż moje zdjęcia” lub „OK Google, przeczytaj moje wiadomości” działają bardzo dobrze, a stamtąd już niedługa droga do przycisku Udostępnij.

Jak Asystent Google może ułatwić Ci życie?
To jedna z nowszych funkcji Asystenta / fot. Google

Wskocz na wideokonferencję

Zapewne wszyscy w ostatnich miesiącach rozmawiamy przez telefon i wideokonferencje częściej, niż kiedykolwiek wcześniej. Asystent Google może pomóc nam zadzwonić do kogokolwiek z naszej listy kontaktów. Większość z nas zna jednak już komendę „OK Google, zadzwoń do mamy”. Od niedawna istnieje także opcja rozpoczęcia wideokonferencji przez Asystenta. Aby to zrobić, wystarczy powiedzieć „OK Google, połączenie wideo z [imię osoby w Kontaktach]”.

Rób selfie szybciej

Zamknąć jedną aplikację, znaleźć ikonę aparatu, ustawić samowyzwalacz… Czasami robienie zdjęć, szczególnie przednim aparatem, może sprawiać wiele problemów. Asystent Google rozwiąże je wszystkie.

Wystarczy powiedzieć „OK Google, zrób selfie”, a nasz inteligentny pomocnik sam skieruje na nas aparat, odliczy do trzech i aktywuje migawkę. Oznacza to, że (jeśli jest wokół nas wystarczająco cicho) możemy postawić nasz telefon kilka metrów od nas i bezproblemowo zmieścić w kadrze wszystko, co chcemy.

Zamów jedzenie na wynos

Żyjąc w XXI wieku, czasami możemy nie zdążyć ugotować samemu obiad. Z pomocą przychodzą wtedy restauracje oferujące dowóz do domu, a Asystent Google może je znaleźć. Wystarczy powiedzieć „OK Google, znajdź restauracje na wynos blisko mnie” lub „OK Google, jedzenie na wynos [Twoja miejscowość]”.

Jak Asystent Google może ułatwić Ci życie?
Warto zaznaczyć swoją dokładną lokalizację / fot. HM – oiot.pl

Wysyłaj wiadomości głosowe

Amerykański gigant jest zdania, że wiadomości głosowe są dzisiejszymi walkie-talkie. Od niedawna możemy wysyłać je do naszych kontaktów bez przytrzymywania ikony mikrofonu. Niestety, ta funkcja na razie jest tylko dostępna w krajach anglojęzycznych i Brazylii. Liczymy jednak na szybkie jej wprowadzenie w Polsce.

Zawsze jednak możemy użyć Asystenta do wysłania wiadomości tekstowej, dyktując jej treść. Funkcja ta również nie wymaga dotykania ekranu. Aby rozpocząć, wystarczy powiedzieć „OK Google, wyślij wiadomość.” Możemy uwzględnić jej treść i adresata już w komendzie głosowej.

Jak Asystent Google może ułatwić Ci życie?
Uwzględnienie treści wiadomości w komendzie zaoszczędzi nam czasu / fot. HM – oiot.pl

Asystent Google wciąż się zmienia

Chociaż nie wszystkie najnowsze funkcje opisywane przez Google są od razu gotowe do użycia w naszym kraju, pamiętajmy, że produkt spółki zależnej od Alphabet Inc. wciąż się zmienia. Utalentowani pracownicy z wielu zakątków świata ciągle próbują ulepszyć Asystenta, więc na wymarzone funkcje możemy czekać z niecierpliwością.

Na razie jednak Asystent Google pozostaje moim ulubionym narzędziem na urządzeniach mobilnych. Oprócz zwiększania produktywności, może pomóc także w rozrywce. Ale to opowieść na inny dzień.