Snapdragon 865

Jak Snapdragon 865 zrewolucjonizuje robotykę

Firma Qualcomm, znana ze swoich procesorów przeznaczonych do urządzeń mobilnych (głównie ze Snapdragon 865), stworzyła właśnie nową „platformę robotyczną”, czyli zestaw podzespołów zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów w dziedzinie robotyki. Napędza ją właśnie procesor z naszych smartfonów.

Z kieszeni na Marsa

Platforma ta, nazwana Robotics RB5, używa wersji procesora (QRB5165) ulepszonej pod względem wytrzymałości temperaturowej. Może ona pracować w warunkach od -40°C do 105°C, ale to nie wszystko. Jest również zoptymalizowana pod względem wizji komputerowej i sztucznej inteligencji.

Jak Snapdragon 865 zrewolucjonizuje robotykę
Specyfikacja RB5 (fot. Android Authority)

To nie pierwsza potyczka firmy Qualcomm z robotyką. Już tego lata na Marsa zostanie wysłany „marsjański helikopter”, czyli niewielkie urządzenie, które napędza procesor Snapdragon 801 – sprzed 6 lat! Nazywa się on Ingenuity (Pomysłowość). A pomyślmy tylko, jak nasze smartfony ulepszyły się od 2014 roku…

Jak Snapdragon 865 zrewolucjonizuje robotykę
Ingenuity zostanie niedługo wysłany w stronę Marsa (fot. Android Authority)

Na platformę RB5 składa się nie tylko Snapdragon 865. Znajdziemy tam też karty graficzne Kryo 585 i Adreno 650, a także procesor sygnałowy Hexagon. Jedyne, co musimy o tym wiedzieć, to fakt, że razem mogą one z łatwością pokonywać nawet najtrudniejsze wyzwania – takie, jakich wymaga rewolucja wizji komputerowej.

Jeden Snapdragon 865, siedem kamer

Dzięki podzespołom z najwyższej półki, deweloperzy mogą podłączyć do platformy aż 7 kamer, a także uzyskiwać obraz 8K lub 4K z HDR. RB5 będzie obsługiwana przez system Linux (ulubiony system wielu pasjonatów AI), lecz będzie mógł być on zastąpiony przez Yocto i Robot Operating System 2.0.

Jak Snapdragon 865 zrewolucjonizuje robotykę
Zestawy deweloperskie od Qualcomm (fot. Android Authority)

Firma Qualcomm oferuje więc platformę RB5 w wielu konfiguracjach, dla początkujących i zaawansowanych programistów, a także dodatkowe moduły, które pozwolą na implementację sensorów, napędów i połączenia 5G.

Zestawy dostępne są w formie pre-order już dzisiaj, a do pierwszych klientów dotrą na przełomie lipca i sierpnia.