Snapdragon 865

Jak Snapdragon 865 zrewolucjonizuje robotykę

Ostatnia aktualizacja:

Firma Qualcomm, znana ze swoich procesorów przeznaczonych do urządzeń mobilnych (głównie ze Snapdragon 865), stworzyła właśnie nową „platformę robotyczną”, czyli zestaw podzespołów zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów w dziedzinie robotyki. Napędza ją właśnie procesor z naszych smartfonów.

Z kieszeni na Marsa

Platforma ta, nazwana Robotics RB5, używa wersji procesora (QRB5165) ulepszonej pod względem wytrzymałości temperaturowej. Może ona pracować w warunkach od -40°C do 105°C, ale to nie wszystko. Jest również zoptymalizowana pod względem wizji komputerowej i sztucznej inteligencji.

Jak Snapdragon 865 zrewolucjonizuje robotykę
Specyfikacja RB5 (fot. Android Authority)

To nie pierwsza potyczka firmy Qualcomm z robotyką. Już tego lata na Marsa zostanie wysłany „marsjański helikopter”, czyli niewielkie urządzenie, które napędza procesor Snapdragon 801 – sprzed 6 lat! Nazywa się on Ingenuity (Pomysłowość). A pomyślmy tylko, jak nasze smartfony ulepszyły się od 2014 roku…

Jak Snapdragon 865 zrewolucjonizuje robotykę
Ingenuity zostanie niedługo wysłany w stronę Marsa (fot. Android Authority)

Na platformę RB5 składa się nie tylko Snapdragon 865. Znajdziemy tam też karty graficzne Kryo 585 i Adreno 650, a także procesor sygnałowy Hexagon. Jedyne, co musimy o tym wiedzieć, to fakt, że razem mogą one z łatwością pokonywać nawet najtrudniejsze wyzwania – takie, jakich wymaga rewolucja wizji komputerowej.

Jeden Snapdragon 865, siedem kamer

Dzięki podzespołom z najwyższej półki, deweloperzy mogą podłączyć do platformy aż 7 kamer, a także uzyskiwać obraz 8K lub 4K z HDR. RB5 będzie obsługiwana przez system Linux (ulubiony system wielu pasjonatów AI), lecz będzie mógł być on zastąpiony przez Yocto i Robot Operating System 2.0.

Jak Snapdragon 865 zrewolucjonizuje robotykę
Zestawy deweloperskie od Qualcomm (fot. Android Authority)

Firma Qualcomm oferuje więc platformę RB5 w wielu konfiguracjach, dla początkujących i zaawansowanych programistów, a także dodatkowe moduły, które pozwolą na implementację sensorów, napędów i połączenia 5G.

Zestawy dostępne są w formie pre-order już dzisiaj, a do pierwszych klientów dotrą na przełomie lipca i sierpnia.