Sieć (Źródło: pixabay)
Sieć (Źródło: pixabay)

Jedwab owadów możemy wykorzystać do naprawy uszkodzonych nerwów

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Oksfordzki i MedUni Vienna wykazało, że jedwab pochodzący od pajęczaków i jedwabników może być skutecznym narzędziem w leczeniu uszkodzeń nerwów.

Natura to doskonałe źródło inspiracji

Nieustannie uczymy się i kopiujemy rozwiązania rozwijane przez naturę od tysięcy lat. Roboty naśladujące zwierzęta i rośliny, czujniki inspirowane konstrukcją zwierzęcych oczu, materiały zdolne znaczne ilości paliwa i mogące posłużyć do budowy czujących protez… wygląda na to, że możliwości czerpania rozwiązań i inspiracji od przyrody są nieograniczone. Najnowsze odkrycie dokonane przez Uniwersytet Oksfordzki i MedUni Vienna zdaje się tylko potwierdzać tę tezę.

Okazuje się bowiem, że materiał, pochodzący od pająków i jedwabników, może być skutecznym narzędziem w leczeniu uszkodzeń nerwów. Materiał ten umożliwia efektywne odtwarzanie uszkodzonych komórek nerwowych.

Zastosowanie materiałów naturalnych lub syntetycznych do naprawy uszkodzeń nerwów jest częstym zabiegiem chirurgicznym, ale wiąże się z wieloma ograniczeniami. Obecne materiały mogą być stosowane tylko do bardzo małych odległości ze względu na brak odpowiedniej struktury, wzdłuż której mogłyby się regenerować tkanki nerwowe.

Sieć (Źródło: pixabay)
Sieć Trichonephila edulis (Źródło: pixabay)

Nowy materiał pomoże w naprawie uszkodzonych tkanek

Nowatorski materiał został opracowany przez naukowców z Oksfordu i Wiednia, którzy połączyli dwa rodzaje materiałów naturalnych: włókna wyprodukowane przez jedwabniki (Bombyx mori) i żyłki pająków złocistych (Trichonephila edulis).

Innowację przetestowano na szczurach, którym przecięto prawy nerw kulszowy i sprawdzono, że uszkodzone nerwy przystosowały się do nowych jedwabnych prowadnic, rosnąc wzdłuż nici, aż odcięte zakończenia pomyślnie się połączyły.

Jedwab zwierzęcy oferuje wyjątkowe właściwości mechaniczne i biologiczne oraz wszechstronne możliwości produkcyjne, które pomagają w przebudowie tkanki. Nasze zaawansowane prowadnice nerwów łączą doskonałą zdolność materiału jedwabnika do przekształcania się w struktury trójwymiarowe z wyjątkowymi właściwościami adhezji komórkowej pajęczej żyłki

profesor Fritz Vollrath, współzałożyciel Oxford Biomaterials i współautor badania

Zespół kończy obecnie badania przedkliniczne nowego materiału w celu wprowadzenia na rynek funkcjonalnego produktu odpowiedniego dla ludzi.

Więcej o badaniach można dowiedzieć się z oficjalnego artykułu naukowego zespołu.