Jeep CJ Surge
Jeep CJ Surge, źródło: Stellantis

Kiedyś Jeepy pożerały ogromne ilości paliwa. Teraz jeden z nich jest bezemisyjny

W Las Vegas rozpoczynają się targi SEMA 2022. Są to największe targi tuningowe. Jednym z tegorocznych nowych pojazdów ma być Jeep CJ Surge, zaprezentowany przez Mopar.

Elektryczny SUV Jeep CJ Surge, czyli SUV o zerowej emisji

Rokrocznie SEMA wypełniona jest samochodami o unikalnych, nowoczesnych rozwiązaniach. W zeszłym roku ponad 1300 wystawców świata zaprezentowało tego typu „perełki”. Nadszedł czas na tegoroczną wystawę. Czym nas zaskoczy?

Prezentowany Jeep to efekt przeprowadzonego procesu restomod. Forma modelu CJ7 została odświeżona i odmieniona, a tradycyjny silnik spalinowy został zamieniony na napęd elektryczny, który zasilany jest przez akumulator litowo-jonowy o 24 modułach zasilających 400-woltowy napęd, dając przy tym moc rzędu 200 kW. Wszystko to zapewnia napęd na cztery koła.

„Koncepcja Jeepa CJ Surge bada przyszły zestaw układu napędowego o zerowej emisji i wspiera misję marki Jeep, aby stać się wiodącą marką zelektryfikowanych SUV-ów na świecie.”

Mark Bosanac, starszy wiceprezes ds. serwisu, części i obsługi klienta Mopar w Ameryce Północnej

Mopar wyprzedziło więc oficjalne starania samego Jeepa – producent zamierza wprowadzić do sprzedaży pierwsze seryjnie produkowane auta elektryczne w 2025 roku.

Jeep CJ Surge
Jeep CJ Surge (źródło: Stellantis)

Charakterystyczne cechy Jeepa i nowoczesne technologie

Akumulator został ulokowany za miejscem pasażera, wewnątrz gigantycznej skrzynki umieszczonej w bagażniku. Manualna skrzynia biegów została zamieniona na obrotową gałkę w formie centralnej konsoli Wranglera JK.

Jeep CJ Surge charakteryzuje pozłacany odcień koloru pomarańczowego, który idealnie komponuje się z zastosowaną czernią, a także LED-owe, mocne światła reflektorów i 35-calowe koła z czarnymi felgami. Port do ładowania znajduje się po stronie kierowcy za drzwiami. Wewnątrz rzuca się w oczy zegar, stylizowany nieco na styl retro, oraz wskaźnik poziomu naładowania akumulatora.

Jeep CJ Surge
Jeep CJ Surge (źródło: Stellantis)

Poza samochodem Jeep CJ Surge zostaną zaprezentowane także Ram 1500 Backcountry X i TRX Gold Shot, które wyposażone zostały w nowe akcesoria od Mopar. Ciekawe, jakie jeszcze wyjątkowe pojazdy zostaną zobaczymy na tegorocznych targach SEMA?