Elektrownia atomowa
Elektrownia atomowa, źródło: Pixabay

Powstanie pierwsza elektrownia atomowa w Polsce

Elektrownia atomowa pozwala na produkcję energii elektrycznej, poprzez pochłanianie ciepła, które powstaje w rdzeniu reaktora. Pod koniec 2021 roku na świecie eksploatowanych było 441 reaktorów jądrowych, zlokalizowanych w 32 krajach. Dotychczas żaden nie powstał na terenie Polski, jednak obecny rząd postanowił to zmienić. Kiedy to nastąpi i jaką wybrano lokalizację?

Gdzie powstaną pierwsze polskie elektrownie atomowe?

Mimo, że propozycji lokalizacji było wiele, zazwyczaj typowano województwo pomorskie. Tak jest również tym razem – wytypowano miejsce na granicach miejscowości Lubiatowo i Kopalino, które zlokalizowane są w gminie Choczewo, w powiecie wejherowskim. Właśnie to miejsce badane było od 2017 roku, a wyniki jednoznacznie sugerują, że ta lokalizacja jest dobrym wyborem, zarówno dla środowiska, jak i dla okolicznych mieszkańców.

Pojawia się pytanie co na temat budowy elektrowni mają do powiedzenia mieszkańcy okolicznych gmin, którzy jeszcze w styczniu tego roku zgłaszali uwagi do błędnie podawanej lokalizacji oraz niedalekiej obecności obszaru Natura 2000.

Akceptacja elektrowni atomowych przez społeczeństwo jest bardzo istotna. Jest to szczególnie ważne w naszym kraju, gdzie mogliśmy doświadczyć efektów wynikających z awarii w elektrowni w Czarnobylu. Ukrywanie i zamieszanie, wynikające z podawania jodu, było dość sporym przeżyciem dla Polaków. Naukowcy i medycy sugerują nawet, że wiele osób, które żyły w czasach katastrofy nadal doświadczają powikłań w postaci chorób tarczycy.

Pierwsza polska elektrownia atomowa mogłaby produkować prąd już w… 2033 roku

Na bieżący rok zaplanowano wybór technologii, która zostanie zastosowana w naszej pierwszej elektrowni, natomiast budowa miałaby rozpocząć się w 2026 roku.

„Zgodnie z programem polskiej energetyki jądrowej nasz kraj do końca roku wybierze technologie, w której będzie budowana pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Zależy nam, żeby tego terminu dotrzymać, tak żeby rozpoczęcie budowy w 2026 roku było realne. Oznacza to, że pierwszy reaktor mógłby zacząć pracować już w 2033 roku. Polski program jądrowy zakłada budowę 6 reaktorów oddawanych kolejno co 2 lata.”

Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska

Długo wyczekiwany projekt jądrowy został potwierdzony w piątek przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Firmą odpowiedzialną za projekt ma być Westinghouse Nuclear, która jako amerykański przedsiębiorca ma zająć się realizacją elektrowni atomowej na terenie Polski, o sprawdzonej i bezpiecznej technologii.

Czekamy na dalsze szczegóły.