meta connect vr 11 (źródło: meta)
meta connect vr 11 (źródło: meta)

Gogle Meta Quest 3 powstają? Ta wypowiedź rozwiewa wątpliwości!

Meta Quest 3 została mgliście zapowiedziana przez CEO Meta, Marka Zuckerberga. Kiedy możemy spodziewać się nowych gogli VR?

Meta Quest 2 ma już swoje lata i nie da się ukryć, że choć jest to niesamowicie dobre urządzenie (co zresztą widać po podwyżce cenowej), to już czas najwyższy na wprowadzenie nowszego modelu. Wprowadzony niedawno Meta Quest Pro ma szansę być wydajnościową bestią, jednak Meta wyceniła go na kwotę 1499,99 dolara amerykańskiego.

Takie pieniądze sprawiają, że zainteresowani tym zestawem do wirtualnej rzeczywistości mogą być wszyscy, jednak jedynie osoby ze znacznymi zasobami finansowymi (bądź firmy) będą mogły sobie na niego pozwolić. Szczególnie, że w Europie gogle kosztują jeszcze więcej – ich cena oscyluje bowiem wokół 1800 euro. To prawie 9000 złotych!

Nic więc dziwnego, że zapowiedź nowego sprzętu nie wywołała takiej reakcji, jakiej oczekiwała firma Zuckerberga. Mało tego, firma niedawno odnotowała straty wartości akcji na poziomie 25%. To niewyobrażalnie wręcz dużo – inwestorzy stają się nerwowi przy stratach rzędu 3-4 procent, a tutaj mówimy o ponad 5-krotnie wyższej wartości.

Gogle Meta Quest 3 powstają? Ta wypowiedź rozwiewa wątpliwości!
Meta Quest Pro będą potężne. Oraz potężnie drogie…

Meta Quest 3 (mgliście) zapowiedziane

Podczas niedawnej sesji Q&A, Mark Zuckerberg potwierdził, że wydatki związane z działem odpowiedzialnym za VR znacząco wzrosną. Zasadniczo nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie dobór słów przez CEO Meta. Przyczyną zwiększonych kosztów ma być bowiem „premiera zestawu Quest nowej generacji dla rynku konsumenckiego”.

Najpiękniejsze jest to, że nie ma tutaj mowy o pomyłce. Susan Li, wiceprezes finansów firmy Meta, podczas odpowiedzi na jedno z pytań stwierdziła wprost, że Meta Quest 3 będzie miało swoją premierę rynkową w 2023 roku. Przez wzgląd na to, że zaznaczyła, iż odbędzie się ona w późniejszym terminie, można zakładać 3-ci lub 4-ty kwartał.

Jeśli ktoś bardzo chce, może przeczytać pełną transkrypcję z konferencji, która dotyczyła wyników finansowych Meta w trzecim kwartale 2022 roku. Jest to lektura mająca 19 stron i zawierająca spore ilości korporacyjnego języka.

Gogle Meta Quest 3 powstają? Ta wypowiedź rozwiewa wątpliwości!
Model 3D Meta Quest 3 – czy będą tak wyglądać, okaże się w przyszłym roku.

Meta Quest 2 wciąż żyją (a zdrowie im dopisuje)

Jak wspomniałem, Quest 2 ma swoje lata. Gogle VR Oculusa Mety zadebiutowały bowiem w 2020 roku – w realiach sprzętu elektronicznego mowa już o bardzo dojrzałym produkcie. Niemniej, planów emerytalnych wciąż nie ma i wszystko wskazuje na to, że jeszcze długo mieć nie będzie.

Ciągłe aktualizacje oraz nowe akcesoria sprawiają, że Quest 2 wciąż jest tworem ze wszech miar żywym. Przykładem nowych akcesoriów niechaj będą D-Link VR Air Bridge czy Soundcore VR P10. Jeśli cena Quest 3 będzie równie „atrakcyjna”, co gogli Quest Pro, to wróżę temu dwuletniemu już zestawowi jeszcze długą i świetlaną przyszłość…

Facebook Oculus Gaming Showcase Meat Quest 2 Oculus
Gogle Meta Quest 2 (kiedyś Oculus Quest 2) | Źródło: Meta/Oculus