Doświadczanie niezliczonych wrażeń w VR, korzystając z Meta Quest 2
fot. Wojciech Loranty

Aktualizacja Meta Quest 2 spodoba się twórcom treści

Wersja 44-ta wprowadzi bowiem szereg udogodnień dla twórców. Nie zabraknie jednak również nowych opcji kontroli rodzicielskiej.

Czas mija, a Quest 2 trwa – 44-ta wersja systemu nadchodzi

Meta Quest 2 (niegdyś Oculus Quest 2) to obecnie bodaj najpopularniejsze gogle wirtualnej rzeczywistości na rynku. Ich sprzedaż wciąż stoi na wysokim poziomie, mimo dwóch lat na karku oraz znaczącej podwyżki cen. Ciągłe wsparcie oraz regularne aktualizacje nie powinny więc nikogo dziwić.

Dla przypomnienia, Meta Quest 2 to następna generacja gogli Oculus Quest, czyli autonomicznych urządzeń VR. Headset nie wymaga bowiem do pracy komputera, tylko pozwala użytkownikowi korzystać z gier i aplikacji zainstalowanych bezpośrednio w pamięci urządzenia.

Oculus Quest 2
fot. Oculus

Czego możemy się spodziewać po najnowszej aktualizacji?

Całkiem pokaźnej ilości rzeczy. Przede wszystkim będzie można ustawić stabilizację kamery (niska, średnia, wysoka). Już teraz jest to dostępne, aczkolwiek w ramach funkcji eksperymentalnych. Wraz z wersją 44 staną się standardowymi możliwościami headsetu. Dodatkowo gogle pozwolą nam na nagrywanie materiałów w formacie 16:9, 9:16 (YouTube Shorts/TikTok) oraz 1:1.

Dodatkowo będzie można wybrać w ilu klatkach na sekundę ma zostać przechwycone wideo oraz ustalić jakość kompresji materiału. Niemniej, jak podaje Oculus na swoim blogu, wpływa to zarówno na pracę urządzenia, jak i wielkość nagranego pliku. Wydaje mi się jednak, że akurat tym mało kto jest zaskoczony.

Ponadto dodane zostaną nowe narzędzia kontroli rodzicielskiej. Rodzice i opiekunowie będą mogli zablokować tryb deweloperski na koncie swojej pociechy, co sprawi, że pobieranie aplikacji niedostępnych w oficjalnym sklepie Oculus stanie się niemożliwe. SideQuest przestanie więc być użyteczny dla części nieletnich użytkowników.

Dodatkowo Meta zdecydowała się wreszcie na rozsądną formę blokowania aplikacji wzorem. Do tej pory każdą z dostępnych aplikacji należało pojedynczo blokować, co w przypadku obszernej biblioteki było dość uciążliwe. Po aktualizacji jednak będziemy mogli wybrać aplikacje, którym chcemy ustawić blokadę. Dodatkowo użytkownicy będą mieli możliwość filtrowania i blokady aplikacji na podstawie kategorii wiekowych.