Naukowcy z Uniwersytety Harwardzkiego stworzyli kamizelkę wspierającą chorujących na stwardnienie boczne. Miękki robot pomoże przywrócić sprawność kończyn.
Egzoszkielety, czyli przepis na ciało z supermocami
Egzoszkielety, czyli mocowana na zewnątrz ciała powłoka, której celem jest wzmocnienie siły mięśni użytkownika, i ich zastosowania w logistyce, medycynie i innych branżach są już szeroko badane i testowane. Egzoszkielety German Bionic są już powoli wprowadzane na hale magazynowe i do sal szpitalnych, buty z Uniwersytetu Stanforda wesprą ludzi w poruszaniu, być może zobaczymy nawet kiedyś walki wojowników w pancerzach wspomaganych. Póki co jednak dużo bardziej cieszą postępy w technologiach ułatwiających ludzkie życie, tak jak najnowsza kamizelka dla cierpiących na stwardnienie boczne.
Naukowcy z Harvard John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences i Massachusetts General Hospital opracowali miękkiego robota do noszenia, który wygląda jak kamizelka, wspierającego ruch ramienia i barku u osób z ALS.
To badanie daje nam nadzieję, że miękkie roboty mogą pomóc nam w opracowaniu nowych urządzeń zdolnych do przywracania funkcjonalnych zdolności kończyn u osób z ALS i innymi chorobami, które pozbawiają pacjentów mobilności
Conor Walsh, starszy autor raportu Science Translational Medicine
Kamizelka zdolna czynić cuda
Kamizelka zasilana jest wbudowanymi bateriami. Zasada działania jest prosta – to w uproszczeniu koszulka z nadmuchiwanymi, podobnymi do balonów siłownikami pod pachą. Balon pod ciśnieniem pomaga użytkownikowi walczyć z grawitacją, aby poruszać ramieniem i barkiem. Kamizelka jest też wyposażona w system czujników wykrywających szczątkowy ruch ramienia i kalibruje odpowiednie ciśnienie siłownika balonu, aby płynnie i naturalnie poruszać ramieniem osoby. Testującym zajęło 15 minut, aby nauczyć się posługiwania robotem.
Te systemy są bardzo bezpieczne, ponieważ są wykonane z tkaniny i nadmuchiwanych balonów. W przeciwieństwie do tradycyjnych sztywnych robotów, gdy miękki robot zawiedzie, oznacza to, że balony po prostu już się nie napełniają. Ale użytkownik nie jest narażony na obrażenia od robota. Naszą wizją jest, aby te roboty działały jak odzież i były wygodne w noszeniu przez długi czas.
Tommaso Proietti, pracownik naukowy ze stopniem doktora w laboratorium Walsha
Zespół pracuje nad aplikacjami rehabilitacyjnymi dla pacjentów po udarze mózgu. Zauważono również, że kamizelka ma szersze zastosowania, w tym u osób z urazami rdzenia kręgowego lub dystrofią mięśniową.