Egzoszkielet, źródło: German Bionic
Egzoszkielet, źródło: German Bionic

Egzoszkielety zapewnią wsparcie pracownikom fizycznym

German Bionic zaprezentował dwa nowe egzoszkielety – Apogee, stworzony do użytku przemysłowego i komercyjnego, a także SafetyVest, przeznaczony dla każdego pracownika, aby wesprzeć jego ochronę i kontrolowanie ergonomii.

Apogee – ulepszona wersja Cray X

Apogee to najnowszy i najlżejszy egzoszkielet, który jest ulepszoną wersją Cray X, czyli poprzedniej edycji sprzętu German Bionic. Pomimo lekkiej konstrukcji urządzenie jest w stanie przenieść prawie 30 kilogramów obciążenia na dolną część pleców osoby posiadającej sprzęt, co znacząco wpływa na ochronę kręgosłupa użytkownika. Apogee może również pomóc i odciążyć mięśnie podczas chodzenia, aby zmniejszyć poziom zmęczenia.

Zakładany w formie kamizelki egzoszkielet nie podnosi ciężarów za człowieka, a kontroluje jego wykonywanie ruchów oraz przyjmowaną podczas podnoszenia pozycję ciała, a następnie, na podstawie zebranych danych, generuje sugestie, które pomogą użytkownikowi w pracy i poprawią jego ergonomię.

Egzoszkielety mogą wspomóc pracowników dokładnie tam, gdzie automatyzacja nie jest na ten moment realna do osiągnięcia, a gdzie dochodzi do wypadków czy urazów, które potem wiążą się z rozległymi kontuzjami i uszkodzeniami oraz zwolnieniami chorobowymi.

System BionicIO – podstawa działania urządzeń German Bionic

Obie nowinki startupu opierają się o system BionicIO, który przeprowadza proces monitoringu, analizy, zebrania danych, a także wygenerowania raportów dla użytkownika. Uzyskiwane przez system dane zazwyczaj wyświetlane są na ekranie wbudowanego wyświetlacza, a także mogą generować alerty dźwiękowe podczas wykonywania, niewłaściwych i niebezpiecznych dla zdrowia użytkownika, ruchów.

Firma German Bionic jest już dość znana, a jej technologia sukcesywnie wprowadzana jest przez większe firmy, w trosce o wydajność, ergonomię i bezpieczeństwo swoich pracowników. Od 2022 roku, na wyposażenie pracowników firm IKEA, BMW oraz DPD, wprowadzono egzoszkielety Cray X. U

żytkownicy poprzedniej wersji mogą pracować z założonym sprzętem przez 8 godzin, plecak osiąga masę 7 kilogramów, jest wodoodporny oraz pyłoszczelny.