Zestaw VR od Sharp pokazany na CES 2023
Protoryp VR, źródło: Sharp

Sharp zaprezentował zadziwiająco lekki zestaw XR

Firma Sharp zaprezentowała prototyp ultralekkiego zestawu do rzeczywistości wirtualnej podczas targów CES 2023 w Las Vegas. Pomimo niskiej wagi zestaw ten naszpikowany jest technologią!

Sharp prezentuje ultralekki zestaw XR

Ile powinien ważyć zestaw do wirtualnej rzeczywistości? Pierwsze gogle PlayStation do VR ważyły ponad 0,6 kg, najchętniej kupowany Meta Quest 2 waży niewiele ponad 0,5 kg, czyli podobnie, co dostępne w przedsprzedaży PlayStation VR2.

Nieco lepiej wypadają Magic Leap 2, które ważą poniżej 0,25 kg oraz HTC Vive Flow – te średniej jakości gogle VR ważą niecałe 0,19 kg. Firma Sharp stwierdziła jednak, że jest w stanie stworzyć jeszcze lżejszy zestaw do wirtualnej rzeczywistości, przy zachowaniu wysokiej jakości produktu.

Zrzut ekranu prezentujący prototyp zestawu VR od Sharp
Design mnie nie zachwyca, ale możliwości tego sprzętu już tak! (Źródło: YouTube, SadlyItsBradley)

Zaprezentowany przez nią na targach w Las Vegas prototyp, waży około 175 gramów i wspiera rozdzielczość 4K (po 2K na oko). Dodatkowo częstotliwość odświeżania obrazu będzie miał wyższą, niż wspomniany Meta Quest 2 oraz zapowiedziany niedawno HTC Vive XR Elite (przypomnijmy, że zestawy te oferują odświeżanie ekranu na poziomie 90 Hz), a konkretniej aż 120 Hz!

Sharp zaprezentował zadziwiająco lekki zestaw XR
Wygląda na masywny, choć w rzeczywistości jest to najprawdopodobniej najlżejszy zestaw do AR/VR/MR (Źródło: Sharp)

Co jeszcze oferuje ten niezwykły headset?

Jak możemy się dowiedzieć z japońskiego portalu Panora Virtual Reality Japan, ten lekki zestaw do VR, AR oraz MR operować będzie przy wykorzystaniu 2 kamer śledzących (6DoF). Ponadto zastosowano w nim możliwość indywidualnego dostosowania dioptrii, więc osoby z wadą wzroku będą mogły ściągnąć okulary. Przynajmniej te, których wada mieści się w zakresie od -5,7 do +3,5.

Źródło zasilania natomiast jest poniekąd wadą całego sprzętu – do funkcjonowania headsetu, potrzebny jest bowiem smartfon z Androidem, zasilany przez procesor Snapdragon. Połączenie między urządzeniami ma odbywać się przy pomocy kabla USB typu C, więc w standardzie, którym dysponować ma każdy smartfon, sprzedawany na terenie Unii Europejskiej.

Sharp zaprezentował zadziwiająco lekki zestaw XR
Co odwiedzający znaleźli na stoisku firmy Sharp? Coś pięknego… (źródło: Panora Virtual Reality Japan)

Zaprezentowany przez Sharp headset został również wyposażony w głośniki po prawej i lewej stronie oraz wspiera funkcję śledzenia rąk. Nie ma jednak (przynajmniej na ten moment) dedykowanych kontrolerów.

W zestaw wbudowana została również zewnętrzna kamera RGB, która odpowiedzialna będzie za funkcje MR (ang. Mixed Reality). Przy jej pomocy będzie można zeskanować dowolny obiekt z rzeczywistości i przenieść go do wirtualnego świata.

Sharp zaprezentował zadziwiająco lekki zestaw XR
To nie podświetlenie RGB, a specjalny materiał, z którego wykonane są również wysokiej jakości okulary narciarskie. (Źródło: Sharp)

Jest na co czekać?

Tak, ponieważ jest to świetny prototyp, który pokazuje, do czego zdolna jest obecna technologia. Jak wspomina YouTuber SadlyItsBradley, który zrobił relację ze stoiska Sharp na CES 2023, firmie zależy na zainteresowaniu gigantów branży VR swoim nowym rozwiązaniem.

Jeśli im się to uda, to nowe zestawy do rzeczywistości wirtualnej mogą być naprawdę niesamowicie funkcjonalne, przy jednoczesnym zachowaniu niskiej wagi. Osobiście nie mogę się doczekać!