Karta płatnicza z czytnikiem linii papilarnych wkrótce w Waszych rękach

Karta płatnicza z czytnikiem linii papilarnych wkrótce w Waszych rękach

Prawdopodobnie tego nie pamiętacie, ale już w 2017 roku firma Mastercard zapowiedziała rozpoczęcie testów karty płatniczej z czytnikiem linii papilarnych. Początkowo testy trwały w Afryce Południowej, po czym miały zostać rozszerzone o kolejne regiony świata – tak się chyba jednak nie stało, bo los tejże karty pozostał nieznany. Aż do teraz, kiedy to Bank Pocztowy poinformował, że jako pierwszy w Polsce wprowadzi kartę biometryczną do obrotu. Zainteresowani?

Różne obyczaje, różne sposoby płatności

Dotychczas płatności kartą odbywały się na różne sposoby. W krajach pokroju Stanów Zjednoczonych do dziś bardzo popularne jest zabieranie karty przez kelnera, użycie jej w terminalu i potwierdzenie tożsamości podpisem na wydrukowanym rachunku.

W Polsce, gdzie system płatności bankowych jest nowszy, a co za tym idzie – lepiej rozwinięty – przebiegało to dotychczas na kilka sposobów: przeciągnięciem karty w terminalu, włożeniem karty do terminala lub, w przypadku kart zbliżeniowych, zbliżeniem karty do terminala i oczywiście transakcję musiało zakończyć wprowadzenie PIN-u (chyba, że jest to transakcja o niskiej wartości – aktualnie do 100 złotych – to nie wymaga potwierdzenia).

Karta płatnicza z czytnikiem linii papilarnych wkrótce w Waszych rękach

Karta biometryczna staje się faktem

A co powiecie na to, że wystarczy będzie zbliżyć kartę płatniczą do terminala i przyłożyć palec do znajdującego się do niej skanera odcisków palców? Tak to ma działać w przypadku karty biometrycznej, którą wdroży Bank Pocztowy przy współpracy z Mastercard, Fiserv Polska S.A. i Thales.

Płatności dokonywane kartami biometrycznymi mają być z zasady szybsze, łatwiejsze i, przede wszystkim, bezpieczniejsze. Oczywiście, nikt, poza osobą, której linie papilarne zostały zarejestrowane w chipie, nie będzie mógł skorzystać z tej konkretnej karty płatniczej, chcąc spróbować płatności z wykorzystaniem skanera odcisków palców.

Dodam jeszcze ważną rzecz, co podkreśla zresztą Bank Pocztowy:

zaszyfrowany wzorzec biometryczny odcisku palca zapisywany będzie tylko i wyłącznie na karcie płatniczej. Dane nie będą przechowywane w czytniku, w systemach banku, ani też przesyłane do terminala POS lub bankomatu podczas realizacji płatności.

Kiedy będzie można zacząć korzystać z karty biometrycznej?

Jeszcze w październiku (a zostało zaledwie kilka dni) ma zostać wydana pierwsza oficjalna karta biometryczna. W listopadzie rozpoczną się testy na ograniczonej grupie testerów, w ramach fazy Friends&Family, natomiast już w grudniu karta z czytnikiem linii papilarnych ma zostać udostępniona klientom – w pierwszej kolejności instytucjonalnym.

Coś czuję, że jeśli rozwiązanie to spotka się ze sporym zainteresowaniem, na jego wprowadzenie dla klientów indywidualnych nie trzeba będzie długo czekać.