HiSilicon Kirin 9000

Kirin 9000 – najlepszy SoC do 5G?

Prezentacji smartfonów serii Huawei Mate 40 towarzyszył opis układu SoC, odpowiadającego za ich wydajność – HiSilicon Kirin 9000. Zgodnie z zapewnieniami producenta, to najlepszy układ dedykowany do obsługi sieci 5G, jaki dotychczas powstał.

Najnowsze, flagowe smartfony Huawei okazały się być niemal dokładnie takimi, jak spodziewali się praktycznie wszyscy zainteresowani. To urządzenia o bardzo mocnej specyfikacji, do tego wzorowo wykonane i uzbrojone w jeden z najlepszych zestawów aparatów na rynku, co test przeprowadzony przez DxO jedynie potwierdził.

Z perspektywy oiot.pl, najbardziej interesującym elementem Mate 40 Pro jest układ SoC, który znalazł się w jego wnętrzu. HiSilicon Kirin 9000 ma być najwydajniejszym urządzeniem na rynku, również w kwestii obsługi sieci neuronowych i łączności 5G.

HiSilicon Kirin 9000 w pigułce

Najnowszy SoC stosowany przez Huawei, to pierwszy układ tego producenta wyprodukowany w 5 nm procesie technologicznym, pozwalającym za zapewnienie wyższej efektywności energetycznej niż do tej pory. Składa się z ośmiu rdzeni CPU: jednego Cortex-A77 (3,13 GHz), trzech Cortex A-77 (2,54 GHz) oraz czterech Cortex-A55 (2,05 GHz). Specyfikację uzupełnia GPU Mali-G78, nowy procesor sieci neuronowych (NPU) oraz zintegrowany modem obsługujący 5G – Balong 3. generacji.

Kirin 9000

Obecnie najmocniejszy na rynku?

Jak zastosowana technologia przekłada się na osiągi procesora Kirin 9000? Huawei deklaruje, że to obecnie najwydajniejsza jednostka stosowana w smartfonach dostępnych na rynku. Zgodnie z zapewnieniami, jej CPU jest szybszy o 25%, NPU o 150%, a GPU o 50% od obecnego lidera ryku – Snapdragona 865+ produkcji Qualcommu. Bardzo szybki ma być również modem 5G – najnowszy Balong rzekomo oferuje pięciokrotnie szybsze wysyłanie i dwukrotnie szybsze pobieranie danych, niż stosowany w układach Snapdragon 865+ i Apple A14 Bionic modem Snapdragon X55.

Jak deklaracje producenta przekładają się na rzeczywistość? Niestety, nie jesteśmy w stanie stwierdzić tego jednoznacznie. Dostępne w sieci wyniki testów syntetycznych nie są zbyt wiarygodne, podobnie jak doniesienia o problemach z przegrzewaniem się GPU Mali-G78. Na ich jednoznaczną weryfikację musimy jeszcze poczekać.

5G=Huawei?

Ze wszystkich smatfonów, z jakich korzystałem do tej pory, a które obsługują 5G, zdecydowanie najlepsze wyniki, zwłaszcza w kwestii stabilności połączenia, osiągałem na jednym ze smartfonów Huawei, z wbudowanym modemem Balong. Jeśli nowa wersja jest od niego jeszcze lepsza, najprawdopodobniej istotnie mamy do czynienia z najlepszym SoC pod względem współpracy z sieciami 5G.

Niestety, z uwagi na sytuację polityczną seria Huawei Mate 40 będzie pierwszą i ostatnią zarazem, która skorzysta z tego SoC. Wielka szkoda.