AI i tworzy nowy album muzyczny. Co ma z tym wspólnego legendarny Klub 27?
losttapesofthe27club.com

AI i tworzy nowy album muzyczny. Co ma z tym wspólnego legendarny Klub 27?

Część z nas mogła zadać sobie pytanie: jak wyglądałaby twórczość mojego ulubionego artysty, gdyby nadal żył? Do części zatrwożonych tą myślą, pomocną dłoń wyciąga Sztuczna Inteligencja. Dzięki zastosowaniu AI powstał album muzyczny z nowymi kompozycjami artystów, którzy zmarli ze względu na problemy ze zdrowiem psychicznym.

Całe przedsięwzięcie zawdzięczamy organizacji Over The Bridge. Z jej inicjatywy został powołany projekt „Lost Tapes of the 27 Club”, który swoją nazwę zawdzięcza połączeniu dwóch pojęć: Lost Tapes i Klubu 27. To pierwsze funkcjonuje często w branży muzycznej jako określenie, nigdy nieopublikowanych utworów. Jak tłumaczy organizacja na swojej stronie, nawiązuje to do dosłownej straty utworów przez rychłą śmierć artystów. Drugie pojęcie jest odniesieniem do legendarnego już teraz Klubu 27. Jest to funkcjonujący w kulturze masowej termin, odnoszący się do grupy artystów, którzy zmarli nagle w wieku 27 lat, nierzadko w niewyjaśnionych okolicznościach.

AI i tworzy nowy album muzyczny. Co ma z tym wspólnego legendarny Klub 27?
fot. Jan Kopriva/Pexels

Klub 27 współautorem krążka?

Żeby algorytm mógł zadziałać prawidłowo twórcy musieli wybrać tych artystów, których dorobek był obszernie udokumentowany. Tym sposobem na krążku znalazły się piosenki stworzone na podstawie twórczości Nirvany, Amy Winehouse, The Doors i Jimmy’ego Hendrixa. Sam proces tworzenia polegał na przesłuchaniu przez AI melodii, rytmu i tekstów wszystkich utworów wyżej wymienionych artystów. Na podstawie tych informacji, sztuczna inteligencja była w stanie wygenerować nowe zasoby muzyczne, które w ostatniej fazie zostały połączone w całość przez inżyniera dźwięku jako gotowe utwory. W poniższym wideo można zobaczyć efekty pracy algorytmu, który napisał piosenkę w stylu Hendrixa.

Najważniejsze jest jednak przesłanie jakie niesie za sobą organizacja Over the Bridge. Głównym jej celem jest zwrócenie uwagi na problem z zaburzeniami psychicznymi w branży muzycznej. Projekt Lost Tapes of the 27 Club przy pomocy AI pokazuje co społeczeństwo straciło wskutek śmierci młodych osób, które zmagały się z problemami psychicznymi. 

Możliwe, że w przyszłości powstaną kolejne projekty, pokazujące możliwości AI na gruncie muzycznym.