Naukowcy ze Sztokholmu opracowali materiał z kokosów, cytryn i drewna, który może służyć gromadzeniu energii ze słońca w ciągu dnia i uwalnianiu jej nocą. Co ciekawe, podczas akumulowania energii, struktura staje się przezroczysta, a gdy emituje ciepło jest mętna.
Orzechy kokosowe, cytryny i drewno – ekologiczny materiał do grzania i chłodzenia
Naukowcy stworzyli materiał z połączenia orzechów kokosowych, cytryn oraz drewna modyfikowanego, który pozwoli na zaoszczędzenie energii zużywanej na ogrzewanie lub chłodzenie pomieszczeń. Wykonany z odnawialnych źródeł produkt może stanowić magazyn ciepła i zimna, gdy zostanie zastosowany w budownictwie mieszkaniowym.
Jak twierdzą autorzy pomysłu z KTH w Sztokholmie, zastosowanie 100 kilogramów tego materiału może zaoszczędzić nawet 2,5 kWh dziennie, które zużywane są na grzanie lub chłodzenie przy temperaturze otoczenia rzędu 24 stopni Celsjusza.
Materiał ten, w ciągu dnia, gromadziłby energię ze słońca i byłby przezroczysty, natomiast w nocy stawałby się mętny i oddawał nagromadzone w ciągu dnia ciepło.
Jak tworzony jest materiał?
Utworzenie akumulatora z tych trzech ciekawych, a przede wszystkim odnawialnych składników, zaczyna się od usuwania drzewnika (ligniny) z drewna, budującego ścianę komórkową roślin. Proces ten powoduje powstawanie otwartych, pustych porów komórkowych oraz usunięcie koloru. Struktury zostają wypełnione substancją utworzoną z kokosa oraz z akrylanu limonenu, utworzonego na bazie cytrusów.
Po procesie podgrzania akrylan limonenu przemienia się w biopolimer, który sprawia, że drewno ponownie jest wytrzymałe i jednocześnie przepuszcza światło, natomiast ulokowane cząsteczki utworzone na bazie orzecha kokosowego pozostają w strukturze, pozwalając na proces magazynowania oraz oddawania energii.
Użyte cząsteczki kokosów są w stanie aktywnie przechodzić na zmianę ze stanu ciekłego na stały, powodując uwalnianie energii, i na odwrót umożliwiając jej magazynowanie.
Jak twierdzą autorzy pomysłu, otrzymany materiał może znaleźć szerokie zastosowanie w materiałach budowlanych w zastosowaniach zewnętrznych i wewnętrznych, zachowując przy tym chłodzenie i grzanie w okolicach temperatury 24 stopni.