Komisja Europejska

Komisja Europejska apeluje o rozwój sieci 5G

Komisja Europejska właśnie opublikowała dokument, w którym apeluje do krajów członkowskich o przyspieszenie i ułatwienie rozwoju sieci 5G. Komisja uważa, że nadszedł czas na zwiększenie zasięgu sieci 5. generacji i koordynację przeznaczania częstotliwości na poszczególne jej pasma przy granicach państw.

Wezwanie do akcji

Uwzględnione zostały również kwestie związane z kosztami wprowadzenia 5G, usunięciem problematycznych przeszkód prawnych i transportem części potrzebnych do zbudowania infrastruktury następnego standardu łączności mobilnej. Komisja Europejska wzywa więc wszystkie kraje UE do zjednoczenia się we wspólnym celu.

Komisja Europejska apeluje o rozwój sieci 5G
Thierry Breton, członek Komisji, zajmuje się najnowszymi technologiami na terenie UE / fot. MobileWorldLive

Jak powiedzial Thierry Breton:

W czasach, gdy dostęp do mobilnego internetu reprezentuje fundamentalną potrzebę Europejczyków i geostrategiczny interes przedsiębiorstw, musimy, razem z państwami członkowskimi, umożliwić i przyspieszyć wdrożenie łączności światłowodowej i sieci 5G.

“At a time when access to broadband internet represents both a fundamental commodity for Europeans and a geostrategic stake for companies, we must, together with member states, enable and accelerate the rollout of secure fibre and 5G networks.”

The Final Countdown

Komisja pragnie, aby jej członkowie przedstawili swoje pomysły na osiągnięcie tych celów w całej Europie do dnia 20 grudnia br. Do 30 marca 2021 roku prawo to ma wejść w życie.

Komisja Europejska stawia na #CyfrowąDekadę / źródło: Twitter

Decyzja ta już została nazwana największym krokiem w stronę osiągnięcia obiecanego standardu sieci w Europie. Na razie, na jej efekty musimy trochę poczekać.