Robotyczna jednostka przeszkolonych pracowników już nie będzie otwierać drzwi, sortować odpadów czy czyścić stołów. Google zwalnia ponad sto robotów. To smutny koniec projektu Everyday Robots.
Problemy budżetowe gigantów technologicznych
Cięcia budżetowe dają się we znaki nawet takim gigantom, jak Microsoft czy Google. Od początku tego roku na tapecie pojawiają się zwolnienia pracowników, których liczby przekraczają 10 tysięcy. Teraz, na liście zwolnionych z Google, znalazły się również roboty, które zostały przeszkolone trochę ponad rok temu.
Zespół Everyday Robots, część filii Alphabet, należącego do Google, wyszkolił ponad sto jednorękich robotów poruszających się na kółkach. Zajmowały się zbieraniem naczyń w stołówce, segregowaniem odpadów, a także otwieraniem drzwi.
Pierwszy prototyp takiego robota został pokazany w 2021 roku, a w 2022 wprowadzono aktualizacje, które objęły również modele językowe sztucznej inteligencji. Teraz jednak projekt został zamknięty, a część technologii i robotycznego zespołu przejdzie do obecnych prac w ramach Google Research.
Roboty wyrzucone z pracy przez brak decyzji o wiodącej misji firmy
Ambitne cele skończyły się fiaskiem – tak, jak kilka wcześniejszych pomysłów Alphabet, w postaci na przykład Loon, choć to jeszcze nie ostatnie słowo. Jak się okazuje, projekt Wing wykorzystujący drony do dostarczania artykułów spożywczych czy też Waymo, zajmujące się autonomiczną jazdą, prosperują dobrze, a ich działania poszerzają się.
Jak donosi Wired, jeden z pracowników przyznał, że od samego początku istnienia firmy Everyday Robots, nie był znany jej właściwy i wiodący zamysł. Władze bowiem zastanawiały się nad przewodnią misją i nie mogły zdecydować się czy celem działań jest prowadzenie badań czy też komercjalizacja opracowanych robotów i wprowadzenie ich na rynek.
W Everyday Robots pracowało ponad 200 osób, jednak nie podano do wiadomości publicznej jaka ich część oraz którzy spośród nich zostaną przeniesieni do innych projektów. Przypomnijmy, że w styczniu Google ogłosiło redukcję zatrudnienia o niemalże 12 tysięcy etatów.