Mesh imprementacja metaverse w Microsoft Teams
fot. Microsoft

Fala zwolnień w Microsoft – 10 tysięcy osób pożegna się z pracą

Gigant technologiczny, jakim jest firma Microsoft, ma zamiar zwolnić 10 tysięcy pracowników. To odpowiedź na kurczącą się gospodarkę w branży. Kolejna ogromna firma, która stawiała na metaverse, próbuje się ratować przed upadkiem…

Pandemia i kryzys gospodarczy wpłynęły na Microsoft

Po tym, jak zaatakowała pandemia COVID-19, wiele firm technologicznych zdecydowało się na zatrudnianie wielu nowych pracowników w branży rozszerzonej i mieszanej rzeczywistości. Teraz, gdy branżowe szaleństwo ucichło, gospodarka zaczęła się dość mocno kurczyć, a ceny mocno wzrastać, pojawiła się konieczność redukcji etatów i zwalniania pracowników.

Patowa sytuacja zapanowała także u takiego giganta jak Microsoft Corporation, który powiadomił pracowników i cały świat, że będzie redukować poziom zatrudnianych osób o około 10 tysięcy pracowników. Wszystko to ma się zakończyć przed końcem trzeciego kwartału tego roku.

Redukcje etatów i zwolnienia pracowników już ruszyły

Pierwszą z firm działających w branży rozszerzonej rzeczywistości, przejętą przez Microsoft w 2017 roku, która zderzy się z problemem zwolnień, jest firma Altspace VR. Jak poinformowano na Twitterze, firma ma nie tylko zwolnić pracowników, ale całkowicie się zamknąć z dniem 10 marca. To jednak nie wszystko.

Technologiczny gigant podziękował za współpracę także grupie MRTK, czyli „Mixed Reality Tool Kit”, której działania dotyczyły rozwoju platformy typu open-source dla Unity. Nowa wersja platformy miała ujrzeć światło dzienne już w przyszłym miesiącu, a jej działanie było częścią ważnego projektu – HoloLens.

Swoją drogą, HoloLens również mocno odczuło skutki decyzji firmy, która postanowiła porzucić projekt gogli rozszerzonej rzeczywistości dla amerykańskiej armii. Microsoft od dawna obawiał się, że gogle dla armii mogą stwarzać zagrożenie, pomimo pozytywnych wstępnych testów.

Technologiczny gigant, jak widać, poddaje się w kwestii tworzenia metaverse i dalszych działań w zakresie rozszerzonej oraz mieszanej rzeczywistości, podobnie jak firma Meta, która już w listopadzie zeszłego roku zdecydowała się zwolnić 11 tysięcy pracowników.

Gogle VR dla amerykańskiej armii (źródło: Microsoft)
Gogle AR dla amerykańskiej armii (źródło: Microsoft)