Wszyscy (no dobra, prawie wszyscy) lubią słupki, skale, badania, przewidywania, predykcje. Trendy są jak lep na muchy albo miodek dla Puchatka – wiele obiecują, rodzą nadzieje i wzmagają apetyt. Poniżej kilka trendów z branży Internetu Rzeczy.
Wszystko będzie smart
OIOT.pl powstało, bo zdajemy sobie sprawę z tego, że Internet Rzeczy to przyszłość branży technologicznej. Tam, gdzie producenci nie mają zbyt wielu nowych pomysłów na udoskonalanie znanych już rozwiązań (albo tworzą rzeczy, które tylko chwilo budzą powszechne zainteresowanie), tam otwiera się szeroki wachlarz tworzenia nowych smart rozwiązań.
Do niedawna większość produktów była analogowa, ale dynamicznie się to zmienia. Obserwujemy trendy, dzięki czemu możesz u nas na bieżąco podglądać, co nowego pojawia się na rynku. Jeśli interesuje was smart utrzymywanie czystości koniecznie zobaczcie, co już dla was sprawdziliśmy w tym miejscu: link. Interesują cię inteligentne rozwiązania audio? Musisz sprawdzić ten link. Dział oświetlenia też już wypełnił się sporą ilością informacji, które znajdziesz tutaj.
Zabezpieczenia
Paweł jakiś czas temu ostrzegał, że aż 98% ruchu sieciowego w IoT jest nieszyfrowana. Zabezpieczenia są więc na szczycie trendów. Ku uciesze użytkowników, rzeczy podłączone do Internetu coraz śmielej wkradają się (sic!) pod nasze dachy. Stają się częścią codziennych nawyków. Coraz częściej słyszy się także o atakach hakerskich, którym ulegają niezabezpieczone albo źle zabezpieczone urządzenia. Jeszcze niedawno niemal każdego tygodnia media donosiły o poszkodowanych użytkownikach inteligentnych głośników.
Warto zauważyć, że kradnie się przede wszystkim wrażliwe dane, które następnie są wykorzystywane do kolejnych nielegalnych działań. Podobnych historii może być coraz więcej. Takie zagrożenia szczegółowo omawia raport firmy Kaspersky, którego opracowanie możecie przeczytać tutaj.
Na szczęście jest już wiele firm, które dostrzegają pilną potrzebę pracy nad zaawansowanymi zabezpieczeniami. Część z nich, jak np. opisywany w tym miejscu operator ZARIOT, z sukcesem świadczy swoje usługi, o czym pisał Tomek.
Rozwój zabezpieczeń w rzeczach podłączonych do Internetu jest także ważny z psychologicznego punktu widzenia. Jeśli koncerny chcą czerpać korzyści z proponowanych rozwiązań, muszą zadbać o poczucie bezpieczeństwa użytkowników.
Now(sz)e standardy łączności
Ze zwiększającą się ilością urządzeń wiąże się także dodatkowy problem. Aktualna pandemia mocno go uwydatniła. Internet jest przeciążony, a serwery coraz bardziej rozgrzane, ponieważ wiele osób pracuje zdalnie. Wyobraźmy sobie, że nagle wszyscy chcą mieć każdą rzecz połączoną z siecią. Przeciążenia sieci będą wtedy nieuniknione. Żeby jednak ominąć takie trudności, opracowywane są nowe rozwiązania, które cechują się lepszą przepustowością, są mniej energochłonne i zmniejszają wspomniane przeciążenia.
Zaawansowane prace trwają nad szerokim wdrożeniem standardu Wi-Fi 6. Istnieją już rozwiązania, ale muszą się upowszechnić i stać bardziej dostępne.
Porównując aktualne standardy z nowymi możliwościami, widać, jak wielką różnicę zrobi powszechne zastosowanie Wi-Fi 6.
Z niespotykaną dotąd szybkością wiąże się możliwość przesyłania większej ilości danych, a co za tym idzie, lepsza jakość gier sieciowych czy multimediów w serwisach streamingowych. Dodatkowo Wi-Fi 6 ma być dużo bardziej stabilne i eliminować niepożądane zakłócenia.
Przewidywanie
Rzeczą, która mnie osobiście najbardziej pasjonuje, jest zdolność sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do tworzenia scenariuszy możliwych wydarzeń na podstawie zgromadzonych danych. Uważam to za jedną z największych szans ludzkości w obliczu co i rusz pojawiających się zagrożeń.
Przykładów nie potrzeba szukać daleko, ponieważ wszyscy przeżywamy ograniczenia z powodu pandemii. Co jeśli udałoby się jednak przewidzieć takie możliwości? Nieprzekonani powiedzą, że zawsze będzie istniało jakieś zagrożenie. Zgodzę się, ale jednocześnie lepiej jest zapobiegać niż zmagać się z problemem. Szeroko zostało to opisane na przykładzie Intel Neural Compute Stick 2.
Jak ważna jest diagnostyka nikogo nie trzeba przekonywać, chociaż… na podstawie badania portalu medme.pl można wyciągnąć inne wnioski. W badaniu wzięło udział niemal 20 tys. osób. Okazało się, że np. 12% osób nigdy nie było u stomatologa, 20% kobiet nie odwiedziło nigdy ginekologa, a aż 35% kobiet nie badało swoich piersi. Wiem od kobiet z mojej rodziny, że wiele z pań obawia się badań piersi, bo są one obarczone jakimś ryzykiem ze względu na prześwietlenia rentgenowskie.
Z pomocą jednak przychodzą naukowcy, którzy łącząc swoje pomysły z nowoczesnymi technologiami tworzą bezpieczniejsze i przystępniejsze metody. Paweł opisał wynalazek naukowców z Uniwersytetu w Waterloo. Warto się z tym pomysłem zapoznać tutaj.
Czy to wszystko?
Internet Rzeczy jest pasjonujący, bo to obecnie studnia bez dna. Wciąż pojawiają się nowe informacje, pomysły, rozwiązania. Być może są takie, które bardziej nadawałyby się do tego rankingu. Na szczęście jego charakter jest subiektywny. Ale wiem, że trendy będą się zmieniać.
Jeśli jednak uważasz, że są rzeczy, które są ciekawsze i godne poświecenia większej uwagi – nie krępuj się o nich opowiedzieć w komentarzach. Być może będę zmuszony poprawić swój ranking?