Lalka METSy
Lalka METSy (źródło: https://metsythedoll.com/)

Lalka METSy przełamuje stereotypy względem kobiet. Jej mózgiem jest sztuczna inteligencja

Najnowsza kampania społeczna fundacji IT Girls wywołała niemałe poruszenie w mediach społecznościowych. Jej bohaterka – lalka METSy – jest dowodem na to, że kobiety i dziewczynki nadal zderzają się ze stereotypami. W jaki sposób można je pokonać?

Lalka METSy „głosi” stereotypy

Kobiety mogą się uczyć, pracować i zajmować wysokie stanowiska. Można by więc rzec, że stereotypy odeszły już do lamusa, nic jednak bardziej mylnego. Praca (i często także płaca) nadal jest wyznaczana przez pryzmat płci. Istnieją organizacje, które wspomagają kobiety w pokonaniu tego częstego zjawiska i odniesieniu sukcesu wbrew bezpodstawnym teoriom.

Interaktywna lalka METSy ma pomóc w przełamaniu stereotypów wobec kobiet. Fundacja IT Girls oraz Accenture Song stworzyły kampanię społeczną kierowaną do dziewcząt, które mogłyby zderzyć się z trudnymi i wykluczającymi sytuacjami w środowisku naukowym oraz na rynku pracy, szczególnie w dziedzinie STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics).

METSy to lalka, której odpowiedzi zostały stworzone przez sztuczną inteligencję na podstawie informacji pochodzących z Internetu, w tym z portali, forów czy TikToka i YouTube’a. Obejmują one treści na temat wychowania stricte dziewczynek oraz predyspozycji przypisywanych kobietom. Zebrane dane pozwoliły na wytrenowanie modelu GenAI, odpowiedzialnego za generowanie stereotypowych wypowiedzi lalki.

Lalka do przeprogramowania

Bohaterka kampanii społecznej dzieli się niewłaściwymi i nieuzasadnionymi wypowiedziami, które powielane i wpajane są dziewczynkom od najmłodszych lat. W pierwszym etapie, w taki sposób zaprogramowana lalka METSy, trafiła w ręce popularnych influencerów parentingowych, którzy od razu zabrali głos w tej sprawie, wywołując powszechną dyskusję na portalach społecznościowych.

Drugi etap kampanii wystartował w Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce, a więc 11 lutego br. i ujawnił prawdziwy jej cel. Okazało się, że niesłuszne przekonania można zmienić, a właścicielki lalki mogą w prosty sposób przeprogramować METSy w STEMy, której wypowiedzi będą pozbawione stereotypów. Proces ten można zrealizować z dzieckiem poprzez wykonanie łatwego zadania programistycznego na stronie www.metsythedoll.com oraz aktywowanie przycisku na lalce.

Proces przeprogramowywania METSy w STEMy (źródło: https://metsythedoll.com/)
(źródło: https://metsythedoll.com/)

Celem kampanii jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na powszechność stereotypów, które mogą negatywnie wpływać na wybory dokonywane przez dziewczynki w przyszłości.

Wioletta Klimczak, prezeska Fundacji IT Girls