T-Mobile
fot. Herald

Ligado dostanie zgodę na budowę sieci 5G, mimo sprzeciwu Departamentu Obrony

Ligado to amerykański operator, który planuje budowę prywatnych sieci 5G dla zainteresowanych podmiotów. Wątpliwości ma jednak Departament Obrony, który twierdzi, że częstotliwości, na których ma pracować sieć mogą zakłócić funkcjonowanie systemu GPS.

Ligado – operator tylko dla wybranych

Ligado (dawniej LightSquared) to operator, który stara się o stosowne uprawnienia do budowy sieci 5G, by świadczyć usługi podmiotom zainteresowanym posiadaniem własnej, prywatnej sieci na terenie swojego zakładu. Z jego usług, szczególnie chętnie, powinny korzystać największe zakłady przemysłowe czy instytucje intensywnie wykorzystujące automatyzację procesów i internet rzeczy. Deklaruje również chęć udostępnienia swoich zasobów sieciowych operatorom komercyjnym, jeżeli ci będą taką współpracą zainteresowani.

Federalna Komisja Łączności, jak można wywnioskować ze słów jej przewodniczącego, jest gotowa przyznać Ligado zezwolenie na prowadzenie działalności, jednak sprzeciwia się temu Departament Obrony. Amerykański Sekretarz Obrony miał stwierdzić, że uruchomienie sieci tego operatora może zagrażać funkcjonowaniu systemów obronnych Stanów Zjednoczonych zarówno podczas wojny, jak i w czasie pokoju. Słowa te odnoszą się, przede wszystkim, do sygnału GPS, który rzekomo miałby być zakłócany przez sieć Ligado.

ligado logo

Recepta: chronione pasmo i mniejsza moc nadawania

Wobec wątpliwości zgłaszanych przez Departament Obrony, podjęto decyzję o redukcji maksymalnej mocy nadawania stacji bazowych operatora z 32 dBW do 9,8 dBW oraz przyznaniu chronionego pasma o szerokości 23 MHz. Pasmo to ma być odseparowane od wykorzystywanych przez innych operatorów na tyle, by uniknąć wzajemnego zakłócania się.

Dodatkowo sprawę budowy sieci przedyskutowano z pięcioma dużymi dostawcami odbiorników GPS. W wyniku konsultacji ustalono, że powstająca sieć do obsługi prywatnego 5G nie będzie negatywnie oddziaływać na system lokalizacji.

W obliczu takich ustaleń przewodniczący Federalnej Komisji Łączności (FCC) zarekomendował jej członkom przyznanie Ligado wymaganych uprawnień.

Cieszy się operator, cieszą się dostawcy

Z takiej rekomendacji zadowoleni są nie tylko przedstawiciele operatora, podkreślający swoje zadowolenie z podjęcia decyzji w oparciu o badania naukowe, a nie wolę polityków, ale również dostawcy siedzi, z którymi Ligado ma zamiar współpracować – Nokia i Ericsson.

Prywatne sieci 5G to klucz do rozwoju nowoczesnego przemysłu, a przykład amerykańskiego Ligado może zachęcić inne podmioty do zainteresowania się świadczeniem tego typu usług. Oby również w Europie.