Samodzielnie zbuduj lustro z AI
fot. magicmirror.builders

Lustro też może być wyposażone w Sztuczną Inteligencję (AI)

Projektów wykorzystujących infrastrukturę Internetu Rzeczy i Sztuczną Inteligencję (AI) jest całe mnóstwo. Najczęściej słyszymy o nowych produktach większych lub mniejszych firm. Istnieje jednak także potężne środowisko profesjonalistów i amatorów budowy własnych rozwiązań. Jedną z kategorii, które z sukcesami rozwijają zapaleni wynalazcy są smart lustra. Światło dzienne ujrzał właśnie kolejny projekt, który wyróżnia się spośród innych podobnych.

Raspberry Pi

Zanim jednak o projekcie słów kilka o Malince. Słyszał o niej każdy zainteresowany elektroniką i programowaniem. Niewielki zestaw najpotrzebniejszych podzespołów za niewielkie pieniądze pozwala w niemal nieograniczony sposób rozwijać twórczość wynalazców. Wszystko dzięki modułowości, która cechuje Raspberry Pi. Śmiałe projekty można rozwijać w domowym zaciszu, ale na szczęście środowisko sympatyków tych rozwiązań stworzyło społeczność, która dzieli się wynikami swoich prac. Z narzędzi, które oferuje mały-wielki sprzęt skorzystał Eben Kouao, który nie tylko stworzył smart lustro, ale wyposażył je w podstawy Sztucznej Inteligencji (AI).

Twoja twarz to nowy przełącznik

Wyobrażasz sobie poranek bez kawy? Ja tak ? Ale mnóstwo ludzi zupełnie nie. A pamiętasz o tym, żeby tę kawę odpowiednio wcześniej sobie przygotować? Będąc zaspanym czas biegnie kilka razy szybciej i na kawę może zabraknąć czasu, a stanie przy ekspresie zabiera dodatkowe minuty. Wykorzystując rozwiązanie zaproponowane przez Ebena wystarczy, że staniesz rano przed lustrem, a ono rozpozna Twoją twarz i automatycznie uruchomi zaprogramowane czynności. Dzięki temu tuż po tym jak weźmiesz poranny prysznic wypijesz gorącą kawę i nawet zdążysz umyć zęby.

Oczywiście to nie jedyne możliwości. Przy wykonywaniu porannych czynności będziesz miał możliwość przejrzeć swój kalendarz, sprawdzić pogodę, wysłać wiadomość, czy odtworzyć ulubiony utwór. Wszystko spersonalizowane, bo reagujące na Twoją twarz.

Inteligenta prostota

Smart lustro to kolejny ciekawy i wygody sposób na kontrolowanie arsenałem domowych inteligentnych gadżetów. Centrum dowodzenia stworzone przez Ebena może także współpracować z asystentem głosowym od Amazonu, eliminując konieczność dotykania tafli szkła. Kto musi czyścić lustra z zacieków i brudu doceni to rozwiązanie. Żeby zbudować takie inteligentne urządzenie nie potrzeba wiele wysiłku. Eben do swojego projektu wykorzystał Raspberry Pi 4 model B, 32-calowy panel TV, kamerę Pi i schował to za lustrem weneckim.

Zrób to sam

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym projekcie, sprawdź oficjalną stronę Smart Builds gdzie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje. Eben dokładnie opisał sprzęt, z którego skorzystał i udostępnia bezpłatnie możliwość pobrania oprogramowania. Wszystko jest dostępne na stronie Smart Builds i Magic Mirror. Twórca obiecuje także aktualizować swoje prace, więc można być pewnym, że funkcjonalność smart lustra będzie jeszcze większa. Gdyby ktokolwiek z naszych czytelników robił podobne rzeczy to zachęcamy do dzielenia się Waszymi pomysłami na naszej grupie na FB.