Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali magnetyczną farbę, która pokona bakterie, wyczyści ściany z plam oraz oczyści powietrze wewnątrz pomieszczeń. Dodatkowo ściany pomalowane tą farbą będą jedną wielką tablicą magnetyczną!
Plamy na ścianach będą znikać same
Opracowana przez doktorantkę z Politechniki Gdańskiej farba uzyskała efekt samoczyszczący, który możliwy jest przez zastosowanie dodatku fotokatalitycznego. Wprowadzenie takiego dodatku do farby rozkłada brud, tłuszcz, a także zwalcza drobnoustroje chorobotwórcze.
W składzie farby znalazły się również związki cynku, który pozwala na utworzenie biologicznej bariery dla patogenów, co zostało przetestowane m. in. na szczepach bakterii, takich jak gronkowiec złocisty czy Escherichia coli. Samoczyszczenie uruchamiane jest przy sztucznym oświetleniu, natomiast ochrona przed patogenami działa nawet przy wyłączonym oświetleniu.
Ponadto, opracowany materiał budowlany daje możliwość usunięcia z powietrza lotnych związków organicznych oraz tlenków azotu, będących szkodliwymi substancjami zanieczyszczającymi powietrze.Co więcej, zastosowanie tego produktu może sprawić, że ściany staną się formą tablicy magnetycznej.
Farba o szerokim zastosowaniu – nie tylko do ścian!
Opracowana na Politechnice Gdańskiej farba nadaje się nie tylko do pokrywania powierzchni ścian, ale również elementów drewnianych i metalowych, a także tworzyw sztucznych. Ten wyjątkowy wynalazek mógłby więc znaleźć zastosowanie nie tylko na ścianach, ale również na klamkach, przyciskach w windzie i innych często dotykanych elementach infrastruktury w budynkach szpitali, przychodni, szkół, sal konferencyjnych, restauracji czy sal zabaw, gdzie występuje duże natężenie ludzi, co powoduje intensywny rozwój i przenoszenie wirusów i bakterii.
Farba jest bezpieczna dla środowiska i trwała, a dodatkowo opracowano także gładź szpachlową, która pozwala na uzyskanie jeszcze lepszych efektów. Opracowany kompozyt może być dodawany na każdym etapie produkcji farb i nie ma wpływu na właściwości czy jakość farby.
Nowy wynalazek na ten moment posiada już ochronę patentową oraz został nagrodzony m. in. w konkursie EKOinnowator.