inteligentna toaleta
fot. Unsplash.co

Ekologiczna toaleta brzmi mało interesująco, a może pomóc miliardom ludzi na świecie

Samsung zakończył prace nad projektem sedesu ekologicznego, realizowanym we współpracy z fundacją Billa oraz Melindy Gatesów. Prototyp nabrał właśnie fizycznego kształtu oraz został przetestowany po raz pierwszy – z pozytywnym wynikiem. Co warto wiedzieć o tym projekcie?

Sedes nie z tej ziemi

Sedes przyszłości początki swojego istnienia zawdzięcza powstałej w 2011 roku inicjatywie Reinvent the Toilet Challenge, której celem jest opracowanie opłacalnych w produkcji toalet, zapewniających komfort korzystania, neutralizujących jednocześnie pozostałe po nas odpady bez ingerencji systemu oczyszczania ścieków. Takie rozwiązanie wydaje się być wydajne, bezpieczniejsze i, przede wszystkim, bardziej ekologiczne.

Po trzyletnich pracach, Samsung Advanced Institute of Technology (SAIT) podał, że toaleta przeznaczona do użytku domowego spełnia wymogi fundacji. Technologia obróbki cieplnej, zawarta w projekcie, pomaga w procesie bioprzetwarzania, podczas którego zabijane są patogeny zawarte w ludzkich odchodach. Materiał, który zostaje uwolniony podczas tego procesu, jest sprzyjający i bezpieczny dla środowiska naturalnego.

Jak to wygląda w rzeczywistości?

Stałe odpady są najpierw suszone, by później zostać spalone na popiół, z kolei płynne są po prostu oczyszczane. Woda, która zostaje wykorzystywana w procesie bioprzetwarzania, jest poddawana dalszemu recyklingowi.

Domowa, ekologiczna toaleta, jest już gotowa, by zostać udostępnioną szerszemu gronu potencjalnych użytkowników, a faza komercjalizacji wydaje się być tylko kwestią czasu. Co ciekawe, Samsung poinformował, że planuje za darmo oferować licencję na patent związany z ekologiczną toaletą krajom rozwijającym się.

Ekologiczna toaleta brzmi mało interesująco, a może pomóc miliardom ludzi na świecie
źródło: Samsung

Higieniczna przyszłość

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia wraz z UNICEF, prawie 3,6 milarda osób na świecie jest zmuszonych do korzystania z zagrażających zdrowiu rozwiązań sanitarnych. Każdego roku przyczyniają się one do śmierci pól miliona dzieci w wieku poniżej 5 roku życia, umierających z powodu chorób biegunkowych, wywołanych brakiem higieny i ograniczonym dostępem do czystej wody.

Na ten moment nie wiadomo kiedy toaleta wejdzie do finalnego użytku, możemy się jednak spodziewać, że stanie się to szybciej niż później. Im więcej takich działań podejmują światowe marki, tym lepiej dla naszego środowiska, a co za tym idzie – dla nas.