Dom Casa Caoba (Źródło: archdaily)
Dom Casa Caoba (Źródło: archdaily)

Ten mały domek chłodzi się pasywnym przepływem powietrza

Kolumbijska firma architektoniczna stworzyła mały dom wbudowany w bujne zbocze wzgórza Anapoima. Umieszczony 900 metrów nad poziomem morza wykorzystuje kilka sprytnych zabiegów architektonicznych.

Niebanalna architektura to przyszłość

Nowoczesna architektura oferuje innowacyjne, zaskakujące i ekologiczne rozwiązania w budownictwie mieszkalnym, handlowym i rozrywkowym. Stare obiekty przekształcane są w dzieła sztuki, w centrach miast pojawiają się organiczne wieżowce i… drewniane kolosy. Natomiast fani rajskich rezydencji mogą zawiesić oko na wyjątkowym domu Casa Caoba, skonstruowanym przez kolumbijską firmę architektoniczną PAE.

Casa Caoba składa się z pięciu równoległych ścian tworzących cztery przestrzenie. Budynek położony jest w gaju mango i szczyci się minimalistycznym designem, który obejmuje bujną scenerię na zewnątrz. Umieszczony 900 metrów nad poziomem morza budynek zbudowany został na kamiennym fundamencie, a otwarte ściany służą do ułatwienia pasywnego przepływu powietrza w całym domu.

Bezproblemowo łącząc dom z otaczającym go krajobrazem, architekci stworzyli przestrzeń istniejąca w harmonii z otoczeniem. Projekt odprowadza zimne powietrze z górzystej strony domu, podczas gdy ściany służą jako masa termiczna, regulując temperaturę wewnątrz, co jest szczególnie przydatne w tej części świata, gorącej przez cały rok.

Domek z raju

Casa Caoba charakteryzuje się wykorzystaniem lokalnego kamienia, drewna i bambusa, które są łatwo dostępne w regionie. Lokalni rzemieślnicy dostarczyli meble, a cały projekt charakteryzuje spójny język projektowy.

Dom ma minimalistyczną kuchnię i jadalnię na świeżym powietrzu, która służy również jako wejście. Strefy jadalne przylegają do modułu centralnego lub tarasu relaksacyjnego, wraz z małym basenem i salonem na świeżym powietrzu. W następnej części znajduje się duża główna sypialnia. Do sypialni przylega imponująca łazienka na świeżym powietrzu z betonową podłogą, wanna z zasuwanymi zasłonami zapewniającymi prywatność, umywalka z pływającym lustrem i duży prysznic o kamiennych ścianach.

Dzięki tym rozwiązaniom Casa Caoba współistnieje z naturą i wtapia się w otoczenie, jednocześnie oferując wysoki komfort.