Wieżowiec Qondesa (Źródło: mad)
Wieżowiec Qondesa (Źródło: mad)

Ten elegancki wieżowiec zawsze będzie mieć naturalne światło w środku

Nowy wieżowiec studia MAD Architects charakteryzuje się radykalnym, fascynującym designem. Konstrukcja nie będzie blokować naturalnego światła i widoków sąsiednich budynków.

Cuda techniki architektonicznej

Dzięki nowoczesnym technologiom zrównoważone, ekologiczne budownictwo rozwija się z werwą, prezentując rozwiązania wprost z filmów sci-fi. Panele z materiałów o ujemnej emisji dwutlenku węgla, fasady z recyklingowanego szkła, inteligentne okna i budynki zmieniające kolor dla oszczędności energii to tylko garstka niesamowitych, futurystycznych technologii. Kiedy jednak zobaczymy zrealizowane inwestycje wykorzystujące zrównoważone technologie? Według projektu studia MAD Architects — już niedługo.

Qondesa będzie jak dotąd pierwszym południowoamerykańskim projektem MAD. Będzie zlokalizowany w Quito w Ekwadorze, które obecnie przechodzi etap dynamicznego rozwoju, w tym budowy wielkich, interesujących drapaczy chmur.

Nie wiadomo jeszcze, jak wysoki będzie budynek studia MAD, ale zespół projektowy twierdzi, że będzie to najwyższy wieżowiec w Quito, przewyższający Iqon – obecnie najwyższy w mieście (130 m). Kamienna fasada drapacza chmur jest ukłonem w stronę Starego Miasta w Quito, gdzie wiele zabytkowych budynków jest wykończonych lokalnie pozyskiwanym wulkanicznym kamieniem. Jednocześnie projekt ma również przywodzić na myśl winorośl oplatającą budynek, która zwęża się ku górze.

Wieżowiec niczym winorośl

Rośnie od ziemi do nieba, zewnętrzna fasada Qondesa naśladuje skręcone winorośle wijące się wokół budynku, zwężające się u jego szczytu i kiełkującą zieleń, która tworzy donice na balkonach budynku. Ponadto zewnętrzny kształt Qondesa został zaprojektowany tak, aby nie blokować naturalnego światła i widoków z okolicznych budynków.

MAD Architects

Budynek będzie znajdował się naprzeciwko parku miejskiego w sercu miasta, blisko stacji metra oraz innych obiektów mieszkalnych, biznesowych i rekreacyjnych. Dzięki licznym udogodnieniom i obszarom ogólnodostępnym, Qondesa promuje nową możliwość dla społeczności „pionowej”, w której mieszkańcy odgrywają fundamentalną rolę w animacji budynku.