Naukowcy z Uniwersytetu RMIT stworzyli materiał fasadowy dla biurowców z recyklingowego szkła. Produkt jest ognioodporny, ekologiczny, tani i pozwoli wykorzystać szkło, które zalega na wysypiskach śmieci.
Inteligentna ekologia w deweloperce
Nowe odkrycia i technologie umożliwiają tworzenie odpornych, wydajnych i przede wszystkim — ekologicznych materiałów budowlanych. Niskoemisyjne, czyszczące farby, drewniane cegły pochłaniające CO2, panele z trawy — to tylko kilka przykładów ludzkiego geniuszu w tworzeniu zrównoważonych alternatyw. Ale czy równie wydajny produkt da się stworzyć z odpadów? Naukowcy z Australijskiego Uniwersytetu RMIT znaleźli odpowiedź.
Zespół prowadzony przez profesora Dilana Roberta wytworzył płyty fasadowe ze szkła. Tego typu płyty to popularny materiał budowlany, nakładany w taki sposób, że między nim a ścianą budynku zostaje wąska szczelina powietrzna. Takie okładziny pomagają budynkom zatrzymywać ciepło oraz są odporne na wodę deszczową, ograniczają rozprzestrzenianie się pożarów, blokują hałas otoczenia i często po prostu wyglądają lepiej. Pierwszy raz udało się jednak wytworzyć tego typu płyty ze szkła z recyklingu.
Nowa płyta prawie w całości ze szkła odpadowego
Materiał opracowany przez RMIT składa się w 83% z matowego szkła, które w przeciwnym razie trafiłoby na wysypisko śmieci. Jego pozostałymi składnikami są dodatki niepalne i spoiwa polimerowe. Spoiwa dodatkowo utwardzają płyty i zmniejszają ich kruchość.
Wykorzystując duże ilości szkła pochodzącego z recyklingu w okładzinach budynków, przy jednoczesnym zapewnieniu, że spełniają one normy bezpieczeństwa przeciwpożarowego i inne, pomagamy znaleźć rozwiązanie bardzo realnego wyzwania związanego z odpadami. Ponowne wykorzystanie szkła, które w przeciwnym razie trafiłoby na wysypisko, przyniesie korzyści środowiskowe, ekonomiczne i społeczne.
Profesor Robert Dilan, kierownik projektu
Nowy produkt to bardzo atrakcyjna alternatywa budowlana ze względu na niski koszt, wodoodporność oraz spełnianie wszelkich wymagań konstrukcyjnych. Obecnie trwają pracę nad komercjalizacją produktu, w ramach partnerstwa z firmą Livefield zajmującą się technologią materiałową. Więcej o nowym materiale można dowiedzieć się z oficjalnej publikacji naukowej zespołu.