Karta płatnicza (źródło: Pixabay)
Karta płatnicza (źródło: Pixabay)

Mastercard pokazał narzędzie AI, które przewidzi próbę oszustwa

Mastercard przedstawił swoje najnowsze narzędzie, korzystające z mocy sztucznej inteligencji (AI). Pozwala ono bankom gromadzić informacje, a także generować przewidywania oszustw w czasie rzeczywistym.

Oszustwa bankowe, które mogą być lepiej wykrywane

Kradzieże i wyłudzenia z kont bankowych nadal się zdarzają. Złodzieje są w stanie podszywać się pod bliskich, wzbudzać zaufanie wybranej ofiary, a także sięgać po inne, skuteczne środki. Dlatego też jedna z firm pochyliła się nad problematyką oszustw i zdołała opracować nową opcję, która ma wspomóc banki w ochronie swoich klientów.

Mastercard jest ogromną spółką i organizacją, która zrzesza instytucje finansowe, wydające karty płatnicze. Teraz firma ogłasza, że opracowała narzędzie, korzystające z możliwości sztucznej inteligencji, które pozwala szybko wykrywać oszustwa i je zwalczać w czasie rzeczywistym. Narzędzie dedykowane jest dla banków i jest w stanie przewidzieć oszustwo, jeszcze zanim pieniądze zostaną pobrane z konta właściciela.

Ekologiczna karta płatnicza (źródło: Mastercard)
Ekologiczna karta płatnicza (źródło: Mastercard)

Zaangażowanie instytucji bankowych w nowe narzędzie zabezpieczające Mastercard

W prace nad nową formą zabezpieczenia pieniędzy klientów włączyło się dziewięć brytyjskich banków, m. in. takie, jak Lloyds Bank, Halifax, Monzo, TSB, NatWest oraz Bank of Scotland. Instytucje te, wraz z Mastercard, korzystają z danych o płatnościach, aby wykryć próbę oszustwa, jeszcze zanim będzie miało ono miejsce. Przestępcy w swoich kradzieżach korzystają z kont modułowych, które pozwalają na przenoszenie zdobytych pieniędzy, co pozwala na ich teoretyczne ukrycie.

Dlatego też banki podjęły współpracę, której celem jest śledzenie przepływu środków przez konta modułowe, a także ich zamykanie. Dzięki zbiorze informacji, narzędzie AI jest w stanie wygenerować komunikat, skierowany do banku, o tym, iż konieczna jest interwencja oraz zatrzymanie płatności.

Jedną z instytucji korzystającej już z nowej propozycji Mastercard jest bank TSB, który po 4 miesiącach zgłosił zwiększoną wykrywalność prób oszustwa. Ochroniona w ten sposób kwota pieniędzy opiewa na niemalże 100 milionów funtów, czyli ponad 500 milionów złotych.