Inteligentny materiał zmienia kolor i kształt pod wpływem ciepła i ładunku elektrycznego

Inteligentny materiał (Źródło: uwaterloo)

Inteligentny materiał (Źródło: uwaterloo)

Brytyjscy naukowcy stworzyli inteligentny materiał. Tkanina zmienia kształt i kolor w odpowiedzi na sygnał cieplny lub elektryczny.

Materiały przyszłości

Czy przyszłość branży odzieżowej należy do inteligentnych tkanin? Do tego nam jeszcze zdecydowanie daleko, ale nie da się zaprzeczyć, że zaawansowane technologicznie materiały prezentują bardzo ciekawe możliwości. Kurtka stworzona na podstawie futra niedźwiedzia będzie bardzo ciepła, elektroniczne spodnie i koszulki mogą monitorować stan naszego zdrowia a kostiumy superbohaterskie to wcale nie fantazja, lecz projekt w toku. Teraz naukowcy z University of Waterloo prezentują materiał oparty o plastik zdolny do… zmiany kształtu i koloru.

Brytyjscy naukowcy stworzyli pierwszą inteligentną tkaninę, która może zmieniać kształt i kolor w odpowiedzi na dwa różne bodźce: ciepło i elektryczność. Materiały reagujące zmienia swój kształt, skład molekularny lub właściwości mechaniczne pod wpływem bodźców zewnętrznych, takich jak światło, temperatura, pola magnetyczne lub elektryczność. Jednak dopiero wynalazek z Waterloo przedstawia realną szansę na zastosowanie komercyjne.

Używając urządzenia, podobnego do tradycyjnego krosna, naukowcy splatali razem politereftalan etylenu (PET) i mikrokapsułki termochromowe (TMC) na wątku z mieszanymi przędzami wykonanymi z włókien ze stali nierdzewnej i PET na osnowie.

Ta „tkanina” znajdzie zastosowanie w robotyce i VR

Taka struktura produktu oznacza, że jest ona mocna, a jednocześnie elastyczna i miękka jak zwykła tkanina i może być zginana bez rozplątywania. Używając suszarki do włosów do podgrzania tkaniny, naukowcy odkryli również, że zmieniała ona równomiernie kolor z fioletowego na niebieski, gdy temperatura wzrosła. Po wyłączeniu źródła ciepła materiał szybko wrócił do pierwotnego koloru.

Natomiast gdy tkanina została podgrzana elektrycznie, wytworzyła taką samą zmianę koloru i kształtu, powracając do pierwotnego kształtu po wyłączeniu prądu. Naukowcy selektywnie aktywowali fragmenty tkaniny, przykładając strumień do poszczególnych części.

Dzięki zdolności do wyczuwania i reagowania na bodźce środowiskowe, takie jak temperatura, nasz nowy materiał może wchodzić w interakcje ze środowiskiem w celu monitorowania ekosystemów bez ich uszkadzania. Jako materiał do noszenia ma prawie nieskończony potencjał w grach i doświadczeniach związanych ze sztuczną inteligencją, robotyką oraz wirtualną rzeczywistością.

Milad Kamkar, współautor badania

Biorąc pod uwagę jego opłacalność – użyte w produkcji polimery pochodziły z plastiku pochodzącego z recyklingu – naukowcy widzą ogromny potencjał w nowym produkcie i możliwości jego komercjalizacji. Więcej o magicznej dzianinie można dowiedzieć się z oficjalnej publikacji naukowej zespołu.

Exit mobile version