Elektroniczny materiał (Źródło: ethz)
Elektroniczny materiał (Źródło: ethz)

Spodnie z elektronicznego materiału powiedzą Ci, kiedy przedobrzysz na treningu

Naukowcy ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii pracują nad inteligentnymi spodniami. Materiał elektroniczny ostrzeże sportowców, że dochodzą do swojego limitu wytrzymałości.

Inteligentne ciuchy tuż za rogiem

Niesamowite postępy w technologiach odzieżowych pozwalają uwierzyć, że inteligentne, super wytrzymałe odzienie dostępne w sklepach to kwestia co najwyżej kilku lat. Naukowcy pracują już nad mikrowęzłami 3D dla kostiumów superbohaterów, nieprzenikalnymi powłokami, a także nad wplecionymi w tkaninę czujnikami monitorującymi nasze funkcje życiowe. Z bardzo podobnym rozwiązaniem wyszli niedawno naukowcy ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Zurychu.

Przędza nowego materiału składa się z wewnętrznego kordu wykonanego z rozciągliwej przewodzącej gumy otoczonej spiralnym sztywnym drutem, który pokryty jest cienką warstwą tworzywa sztucznego.

Te dwa włókna działają jak elektrody i wytwarzają pole elektryczne. Razem tworzą kondensator, który może utrzymać ładunek elektryczny.

Tyler Cuthbert, doktorant ETH Zurich

Włókno wbudowane w parę spodni, w momencie poruszania się właściciela, będzie się odkształcać. Szczelina między elastycznym wewnętrznym rdzeniem a sztywną zewnętrzną częścią będzie się zmieniać. Powoduje to zmianę pola elektrycznego wytwarzanego przez przędzę.

Elektroniczny materiał (Źródło: ethz)
Elektroniczny materiał (Źródło: ethz)

Spodnie powiedzą Ci, że dochodzisz do limitu

Śledząc zmiany prądu za pomocą urządzenia monitorującego, które również zostałoby wszyte w ubranie, naukowcy twierdzą, że mogą dokładnie śledzić wzorce ruchu i sprawdzić, kiedy użytkownik zaczyna osiągać punkt wyczerpania. Urządzenie monitorujące byłoby wyposażone w maleńką antenkę, która mogłaby przesyłać informacje do smartfona, ostrzegając ćwiczących, że osiągają stan zmęczenia, podczas którego będą bardziej podatni na kontuzje.

Zespół zebrał już pewne dane pokazujące, jak zmieniał się sygnał elektryczny materiału, gdy biegacze osiągnęli wyczerpanie, ale twierdzą, że potrzeba więcej testów, aby zbudować bazę danych niezawodnych wzorców chodu.

Koszulki i spodnie wykonane z tego typu materiału nie tylko mają szansę zwiększyć bezpieczeństwo sportowców. Naukowcy wierzą, że materiał może znaleźć zastosowanie również w medycynie rehabilitacyjnej.

Jeśli interesuje was elektroniczny materiał — możecie dowiedzieć się o nim więcej z oficjalnej publikacji naukowej zespołu.