Ubrania z czujnikami są bliżej niż myślisz

Ubrania z czujnikami są bliżej niż myślisz

Nić PECOTEX została zaprojektowana przez naukowców z Imperial College London. Jest tania w produkcji, wytrzymała i kompatybilna ze znanymi maszynami hafciarskimi. Ma bardzo dobre właściwości przewodzące, co ma dać jej komercyjne zastosowanie przy produkcji odzieży z czujnikami. Badania w tym temacie wypadły obiecująco.

Mała rewolucja

Już w abstrakcie badania dowiadujemy się, że przewodzące nici PECOTEX, opracowane przez Imperial College London, mają potencjał, aby umożliwić masową produkcję tanich czujników zintegrowanych z codzienną odzieżą.

Naukowcy widzą wiele zastosowań swojego wynalazku, między innymi koszulki monitorujące aktywność fizyczną, maseczki na twarz, mające przekazywać informację o oddychaniu, a nawet tekstylne czujniki badające stężenie amoniaku. Ich nici mogą spowodować szybszą adaptację inteligentnej odzieży na rynku komercyjnym, a w przyszłości posłużyć także w dziedzinach specjalistycznych, takich jak medycyna.

Ubrania z czujnikami są bliżej niż myślisz
Abstrakt graficzny PECOTEX

Tania technologia o szerokim zastosowaniu

Londyńscy naukowcy podczas badania umieścili czujniki do pomiaru rytmu i głębokości oddechu na maseczce medycznej, czujnik EKG na koszulce oraz stworzyli tekstylny sensor monitorowania ilości amoniaku. Wszystkie testy wypadły pomyślnie.

 „Wykazaliśmy zastosowania w monitorowaniu czynności serca, oddychaniu oraz wykrywaniu gazów. Przyszłe potencjalne zastosowania obejmują diagnozowanie i monitorowanie chorób, leczenie, monitorowanie ciała podczas ćwiczeń i snu oraz stosowanie komercyjne w bateriach i grzejnikach.”

– powiedział Fahad Alshabouna, doktorant w Departamencie Bioinżynierii Imperial Collage London

Technologia jest tania, gdyż koszt produkcji metra takiej nici to jedynie 0,15 dolara. Taka ilość pozwoli na stworzenie nawet 10 czujników. Wykorzystanie technologii PECOTEX przewyższa dostępne na rynku nici przewodzące na bazie srebra. Z dwóch powodów: nici srebrne są bardziej podatne na pękanie i mają wyższy opór elektryczny. Podczas testów haftowane czujniki zachowały pełne właściwości tkaniny, takie jak łatwość noszenia, przewiewność i niepodrażnianie skóry. Naukowcy zapewnili, że można je prać w pralce zachowując temperaturę 30°C.

Badanie zostało sfinansowane m. in. przez Fundację Billa i Melindy Gatesów oraz Armię Stanów Zjednoczonych. Następny, zapowiedziany etap, będzie obejmował zbadanie kolejnych obszarów zastosowań oraz znalezienie partnerów komercyjnych.