Wilk arktyczny Mayia
fot. Sinogene

Oto pierwszy sklonowany wilk arktyczny świata: Mayia

Klonowanie zwierząt to wizja niczym z filmów i książek science fiction, jednak w dzisiejszych czasach to dość powszechny zabieg. Na całym świecie istnieją firmy, które klonują zwierzęta domowe, jednak pewne chińskie przedsiębiorstwo podjęło się dość nietypowego zadania. Sklonowali bowiem pierwszego wilka w histrorii – i to nie byle jakiego, bo polarnego.

Oto sklonowany wilk polarny – Mayia

Sinogene Biotechnology Co. dokonała naprawdę intrygującego osiągnięcia. Sklonowała bowiem (z powodzeniem!) pierwszego na świecie wilka polarnego (łac. Canis lupus arctos), a jej biologiczna matka jest wręcz nieprawdopodobna. Można pomyśleć, że urodził ją inny damski osobnik tego samego gatunku. Prawda jest jednak inna.

Przyszła na świat dzięki samicy beagle – tak, dokładnie – mowa o rasie psa. Sinogene zazwyczaj klonuje martwe zwierzęta domowe dla klientów prywatnych – aby po śmierci pupila odzyskać kota, psa lub konia, które wyglądają zupełnie tak samo (lecz ich zachowania mogą okazać się zupełnie inne, wszak mówimy o innym zwierzęciu).

Mayia została sklonowana dzięki wcześniej pobranego DNA od dorosłego wilka arktycznego (także o imieniu Mayia), który 15 lat swojego życia spędził w Chinach (w parku dzikiej przyrody w północno-wschodniej części kraju), po tym, jak został zabrany z Kandy w 2006. „Oryginalna” Mayia zmarła z naturalnych powodów w 2021, jednak wcześniej zdążono pobrać DNA zwierzęcia.

Wilk arktyczny Mayia
fot. Sinogene

Szansa dla zagrożonych gatunków

Osiągnięcie wydaje się naprawdę ważne, bo chociaż wilk arktyczny nie jest gatunkiem zagrożonym, to jednak klonowanie zwierząt może w przyszłości okazać się ostatnim kołem ratunkowym dla gatunków, które są bliskie wyginięcia. Amerykanie w 2020 przykładowo sklonowani zagrożoną fretkę czarnonogą (Mustela nigripes), a także konia Przewalskiego, a teraz firma Revive & Restore próbuje ożywić wymarłego gołębia wędrownego.

Klonowanie okazuje się korzystne dla zagrożonych gatunków, ponieważ dzięki temu można uzyskać różnorodność genetyczną. Klony mogą bezproblemowo rozmnażać się z innymi, niesklonowanymi osobnikami. Co więcej, dużą zaletą klonowania okazuje się fakt, że matka klonowanego zwierzęcia, wcale nie musi być z tego samego gatunku – tak, jak było to w przypadku Mayia.