IBM Watsonx (źródło: ibm.com)
IBM Watsonx (źródło: ibm.com)

IBM Watsonx – odpowiedź na wyzwania AI

Nie da się ukryć, że technologia sztucznej inteligencji zyskuje na znaczeniu w każdym sektorze gospodarki. IBM, znany globalny gigant technologiczny, również postanowił rozwinąć się w tym zakresie, a na niedawnym corocznym zjeździe Think pokazał, co ma do zaoferowania.

IBM Watsonx: Twój osobisty warsztat AI

Firma zaprezentowała IBM Watsonx, platformę, która dostarcza narzędzia do tworzenia modeli AI oraz oferuje dostęp do wstępnie nauczonych modeli generujących kod komputerowy, tekst i wiele więcej. IBM twierdzi, że wprowadzenie jej zostało zainspirowane wyzwaniami, z jakimi wiele firm wciąż się boryka, próbując wdrożyć sztuczną inteligencję w swoim miejscu pracy.

Według badania, które przeprowadzono w ostatnim czasie, 30% liderów biznesu wskazuje kwestie zaufania i przejrzystości jako bariery utrudniające im adaptację AI, a 42% wyraża obawy dotyczące prywatności, szczególnie w kontekście generatywnej AI.

IBM Watsonx (ibm.com)
narzędzie Watsonx (ibm.com)

Watsonx ma na celu rozwiązanie tych problemów, dając klientom dostęp do zestawu narzędzi, infrastruktury i zasobów konsultingowych, które są potrzebne do tworzenia własnych modeli AI lub dostrajania i dostosowywania dostępnych do posiadanych danych. Korzystając z programu nazwanego „studio dla twórców AI„, użytkownicy mogą nie tylko sprawdzić i wdrożyć modele, a także je monitorować już po wdrożeniu, co teoretycznie powinno usprawnić ich różne procesy pracy.

Przedsiębiorstwa, decydujące się na korzystanie z Watsonx.ai., dostają dostęp do siedmiu wstępnie nauczonych modeli, niektóre z nich są open source. Model fm.model.code generuje kod, fm.model.NLP to kolekcja dużych modeli językowych, a fm.model.geospatial to model oparty na danych klimatycznych i zdalnych danych pomiarowych od NASA. Jest on podstawą IBM EIS Builder Edition, produktu, który pozwala organizacjom tworzyć rozwiązania związane z ryzykiem środowiskowym.

Nie do końca tak innowacyjnie

Jeśli przyjrzymy się temu, co oferują już konkurencyjne firmy, takie jak Google, Amazon czy Microsoft, to zapewne stwierdzimy, że „to już było”. Jednak IBM twierdzi, że Watsonx jest wyjątkowy, gdyż jest jedyną platformą narzędzi AI na rynku, która oferuje szeroki zakres wstępnie nauczonych modeli, stworzonych z myślą o przedsiębiorstwach, oraz „ekonomiczną infrastrukturę”.