Oczyszczający filtr generator (Źródło: eng.kist.re.kr)
Oczyszczający filtr generator (Źródło: eng.kist.re.kr)

Ten filtr generuje prąd w procesie oczyszczania wody

Naukowcy z Korei opracowali filtr do oczyszczania wody i generowania energii elektrycznej.

Genialne technologie w służbie ekologii

Rozwój nowoczesnych urządzeń i materiałów umożliwia tworzenie niesamowitych, wydajnych i ekologicznych konstrukcji. Biologiczne kleje, ekologiczne domy, materiały budulcowe o ujemnej emisji i niskoemisyjny cement… Przyszłość rysuje się w coraz lepszych barwach. Co powiecie jednak na możliwość oczyszczania wody i jednoczesnego generowania energii elektrycznej? Z takim niesamowitym konceptem wyszli naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii (KIST).

Wynalazek jest w stanie wychwycić ponad 95% zanieczyszczeń mniejszych od mikrocząsteczek plastiku i metali ciężkich, które obecnie znajdują się w dużych ilościach w wodzie deszczowej. Jednocześnie filtr generuje elektryczność. Wszystko dzięki temu, że membrana jest dwuwarstwową kanapką, której górną warstwą jest polimer przewodzący, a dolną porowaty filtr.

Gdy zanieczyszczona woda jest wylewana na górną warstwę, przemieszcza się poprzecznie przez membranę, tworząc krzyżowy przepływ jonów, który można zebrać jako prąd elektryczny za pomocą elektrod na obu końcach membrany.

Oczyszczający filtr generator (Źródło: eng.kist.re.kr)
Oczyszczający filtr generator (Źródło: eng.kist.re.kr)

Wynalazek, który ocali ludzkość?

Podczas badań wykazano, że filtr ma wysoką wydajność wytwarzania energii. Prototyp laboratoryjny jest jednak niewielkich rozmiarów, podobnie jak wygenerowane wartości mocy. Wyniki podają maksymalny poziom mocy wynoszący zaledwie 16,44 mikrowatów i maksymalnie 15,16 milidżuli energii generowanej w bliżej nieokreślonym czasie. Dobra wiadomość jest taka, że zaledwie 10 mikrolitrów wody wystarczyło do wytwarzania energii elektrycznej przez ponad trzy godziny.

Zespół pracuje obecnie nad rozbudową wynalazku, aby zwiększyć skalę do rozmiarów odpowiednich dla fabryk.

Ponieważ membranę można wyprodukować przy użyciu prostego procesu drukowania bez ograniczeń rozmiaru, ma ona duży potencjał do komercjalizacji ze względu na niskie koszty produkcji i czas przetwarzania.

Zespół badawczy z KIST

Jednocześnie badacze nie kryją ekscytacji — filtr ma ogromny potencjał i może zostać nowym, odnawialnym źródłem energii.

Więcej o cudownym materiale można dowiedzieć się z oficjalnego artykułu naukowego.