Wieża sygnałów telefonii komórkowej (źródło: Pixabay)
Wieża sygnałów telefonii komórkowej (źródło: Pixabay)

Inteligentne powierzchnie poprawią sygnał sieci komórkowych i działanie GPS w miastach

Naukowcy z kanadyjskiego uniwersytetu UBC Okanagan testują nowy system, który pozwoli odbijać sygnały sieci komórkowej przy użyciu specjalnych materiałów. Taka metoda może ulepszyć jakość połączeń telefonicznych oraz możliwości lokalizacyjne.

Kiepski zasięg w telefonie i marny GPS?

Niedobór zasięgu to coś, co wprawia nas w frustrację i irytację. Zerwane połączenia, cisza w telefonie czy problem z załadowaniem się nawigacji to sytuacje, z którymi ma do czynienia każdy z nas. Naukowcy z UBC Okanagan mają pomysł na pokonanie takich problemów.

Badacze poszukują metod na poprawienie łączności telefonii komórkowej oraz usług lokalizacyjnych za pomocą inteligentnych powierzchni. Sygnały z wieży i słupów telekomunikacyjnych mają się od nich odbijać, co ma skutkować poprawieniem łączności u użytkowników końcowych.

Testowana przez naukowców metoda polega na umieszczaniu odblaskowych elementów na powierzchni okien czy zewnętrznych ścianach budynku w lokalizacjach miejskich, charakteryzujących się gęstą zabudową. Ten technologiczny system sprawdzany jest na terenie Kanady, gdzie obecnie działa ponad 12 tysięcy bezprzewodowych wież, a problem z brakiem zasięgu nadal często się zdarza.

Inteligentne powierzchnie służą poprawie sygnałów telefonicznych (źródło: UBCO)
Testowanie inteligentnych powierzchni do poprawy sygnałów telefonicznych (źródło: UBCO)

Testowanie systemu poprawy sygnałów i zasada jego działania

Stworzona przez naukowców rekonfigurowalna inteligentna powierzchnia, w skrócie RIS, przybrała formę panelu złożonego z wielu pojedynczych elementów odblaskowych. Każdy z elementów może przeprowadzać proces odbicia, ale również modyfikacji sygnału, którym steruje się za pomocą impulsów elektrycznych.

Jednak pojedyncze powierzchnie to nie wszystko. Badaczom udało się także stworzyć całkowicie nowy system lokalizacyjny, w którym w pewnym sensie dodatkową satelitę mogą stanowić RIS, zwiększając przy tym dokładność. Opracowanie takiego mechanizmu nie tylko ulepsza możliwości lokalizacyjne, ale również wpływa na poprawę transmisji z wieży do telefonu przez schematy, uwzględnione w systemie RIS.

Naukowcy zajęli się już przeprowadzeniem symulacji i testowaniem teorii w rzeczywistości. Badania wykazały, że proponowany system działa jednocześnie dla większej liczby użytkowników sieci i jest skuteczny w ulepszaniu sygnału, również na obszarach, które doświadczają przerw w świadczeniu usług.