Niezwykłe wykorzystanie technologii XR. Trafi do codziennego, popularnego serialu TVN
Na wspólnej (fot. player.pl)

Niezwykłe wykorzystanie technologii XR. Trafi do codziennego, popularnego serialu TVN

Technologia rozszerzonej rzeczywistości zostanie wdrożona do codziennych seriali TVN-u. W czwartek wyemitowany zostanie pierwszy odcinek „Na wspólnej” z użyciem XR.

Emisja „Na wspólnej” z użyciem technologii XR

Jak donosi portal wirtualnemedia.pl, TVN ma zamiar zwiększyć liczbę scen, które będą grane z wykorzystaniem technologii XR, łączącej trzy rodzaje rzeczywistości: wirtualną (VR), rozszerzoną (AR) oraz mieszaną (MR). Nowoczesny system ma zostać użyty we wszystkich serialach udostępnionych na platformie Player oraz na antenie telewizji TVN.

Grupa TVN Discovery rozpoczęła testy technologii XR już w 2021 roku, kiedy to, we współpracy z Wizja Multimedia, utworzyła studio wirtualne. Powstałe tam nagrania obejmowały m. in. serial „Skazana”, „Jesteśmy w domu” czy „Strefę kibica”.

Teraz jednak technologia ta zostanie wykorzystana do tworzenia seriali codziennych, a najbliższa emisja odcinka „Na wspólnej”, który powstawał przy użyciu rozszerzonej rzeczywistości będzie miała miejsce 9.03.2023 roku o godzinie 20:15.

TVN w kierunku nowoczesnych technologii

TVN Warner Bros. Discovery ma zamiar nadal rozwijać się i inwestować w technologie oraz nowe rozwiązania, dążąc do poprawy jakości tworzonych programów i seriali. Jak zaznacza Jarosław Potasz, group vice president studios & productions w TVN Warner Bros. Discovery, zeszły rok pozwolił na wykorzystanie technologii XR w ponad 300 scenach serialu „Papiery na szczęście”.

Wykorzystanie technologii XR w studio (źródło: TVN)
Wykorzystanie technologii XR w studio (źródło: TVN)

„W najbliższej przyszłości zamierzamy istotnie zwiększyć ilość scen granych z wykorzystaniem technologii XR we wszystkich serialach produkowanych do Playera i na anteny TVN.”

Jarosław Potasz, group vice president studios & productions w TVN Warner Bros. Discovery

Przypomnijmy, że serial obyczajowy „Na wspólnej” emitowany jest na antenie TVN-u od 2003 roku, co pozwoliło na udostępnienie widzom ponad 3,5 tysiąca odcinków, a w ciągu ostatniej połowy roku średnia widownia wyniosła ponad 1,1 miliona osób.

Proces tworzenia nagrań przy użyciu technologii XR (źródło: TVN)
Proces tworzenia nagrań przy użyciu technologii XR (źródło: TVN)