BioHome3D - widok z zewnątrz
Źródło: The University of Maine (UMaine)

BioHome3D – pierwszy na świecie dom ekologiczny

BioHome3D to pierwszy na świecie dom ekologiczny, który powstał w całości z materiałów pochodzenia naturalnego. Znajduje się w Stanach Zjednoczonych Ameryki, a za jego powstanie odpowiedzialne jest Centrum Zaawansowanych Struktur i Kompozytów (ang. Advanced Structures and Composites Center) Uniwersytetu Maine.

Co wyróżnia BioHome3D?

Całkiem sporo – jest to bowiem dom, a w zasadzie jego prototyp, który powstał w technologii druku 3D. Powierzchnia tego budynku wynosi 600 stóp (czyli niecałe 56 metrów kwadratowych), a wydrukowane zostały nie tylko ściany, ale również podłogi oraz sufit. Co ważne, do druku użyto materiałów, takich jak włókno drzewne i żywica ekologiczna. To sprawia, że jest (dosłownie) w pełni biodegradowalny.

Janet Mills, która jest 75. gubernator stanu Maine, wyraziła się w bardzo pozytywnych słowach o projekcie.

Dzięki innowacyjnemu (projektowi – przyp.red.) BioHome3D, Centrum Zaawansowanych Struktur i Kompozytów Uniwersytetu Maine (…) możemy zaradzić niedoborowi mieszkań, wzmocnić nasz przemysł leśny i zapewnić ludziom bezpieczne miejsce do życia (…) dzisiejsze osiągnięcie jest pozytywnym krokiem naprzód – krokiem, który z dumą wspierałam w ramach mojego planu (…) i budżetu. Gratuluję i dziękuję Uniwersytetowi Maine oraz jego partnerom (…).

Janet Mills, aktualna gubernator stanu Maine
BioHome3D - pierwszy na świecie dom ekologiczny
Na uroczystym otwarciu pojawiła się nie tylko pani gubernator Mills, ale również wielu innych przedstawicieli władz USA – wliczając w to obecność senator Collins (źródło: UMaine)

Dlaczego to takie ważne?

Dla obywateli USA dlatego, że w całych Stanach na przystępne cenowo nieruchomości jest ogromne zapotrzebowanie. Tego typu produkt będzie w stanie znacząco je zredukować z obecnego poziomu ponad 7 mln sztuk. Dobrze, ale to Stany Zjednoczone – dlaczego reszta świata miałaby się tym interesować?

Ponieważ wykorzystywana do produkcji technologia będzie w stanie znacząco zredukować koszt powstania nieruchomości, ograniczy zależność od zewnętrznych dostaw materiałów oraz znacząco ograniczy emisję węgla. Częściowo dlatego, że stworzenie budynku tego typu będzie znacznie szybsze (po wydrukowaniu 4 segmentów i transporcie na miejsce, potrzeba zaledwie pół dnia, aby go złożyć), a częściowo przez wzgląd na fakt, że będą one w stanie związać występujące w powietrzu drobinki węgla. Zarówno, gdy będą wykorzystywane w charakterze domów, jak i po ewentualnym przetworzeniu.

Obecnie domek ten znajduje się w fazie testów (ASCC chce sprawdzić jak cały konstrukt zachowa się w zimie), jednak jeśli bardzo chcecie nieruchomość wydrukowaną w 3D, to polecam sprawdzić propozycję firmy Haus.

Nie dość, że inteligentna, to jeszcze w pełni samowystarczalna 😉