Miasto Szczecin (źródło: Pixabay) Miasta wykorzystują energię do regulacji temperatury
Szczecin (źródło: Pixabay)

Szczecin to inteligentne i ekologiczne miasto

Miasto Szczecin, będące stolicą województwa zachodniopomorskiego, zostało okrzyknięte mianem jednego z najbardziej inteligentnych polskich miast. Wszystko to dzięki masowemu wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii i technologicznych rozwiązań smart.

Szczecin – miasto zielonej energii

Największe zachodniopomorskie miasto wykorzystuje odnawialne źródła energii do produkcji prądu. Na dachach miejskich budynków zamontowano ponad 4 tysiące ogniw fotowoltaicznych, które są w stanie wyprodukować ponad 1300 kWp. Instalacje pozwalają zasilać zlokalizowane w mieście budynki przedszkoli, żłobków, domów pomocy społecznej, a także obiekty sportowe. Panele fotowoltaiczne zainstalowano również w postaci pięciu farm fotowoltaicznych, które rocznie mogą produkować niemalże 2,5 tysiąca MWh. Farmy zapewniają potrzeby Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.

Poza energią słońca, na terenie Szczecina postanowiono także wykorzystać energię pochodzącą z wody i ścieków, wykorzystując turbinę Francisa, która może w ciągu roku wytworzyć kolejne 1000 MWh prądu. Działanie turbiny opiera się o wykorzystanie grawitacyjnego spadku rurociągu. Dodatkowo, zlokalizowane na terenie miasta oczyszczalnie ścieków wykorzystują biogaz, który wyłapywany jest z instalacji fermentacji osadów ściekowych.

Również odpady zmieszane, produkowane przez mieszkańców i turystów, są źródłem dla energii elektrycznej. W Zakładzie Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów, o nazwie EcoGenerator, zastosowano instalację składającą się z kotła rusztowego oraz turbiny parowej, dzięki której możliwa jest produkcja prądu oraz ciepła. Przez ostatnie cztery lata samo wykorzystanie odpadów jako paliwa pozwoliło na wytworzenie 2,1 miliona GJ ciepła oraz ponad 311 tysięcy MWh prądu.

Orange Polska zaangażowane w rozwój miasta

Szczecińskie zakątki można zwiedzać w wirtualnej rzeczywistości przy użyciu platformy szczecin360.com, która wykorzystuje zdjęcia panoramiczne miasta, jak również zdjęcia z wnętrz niektórych znanych obiektów. Dostępna jest również aplikacja ExploreOrder, umożliwiająca zaplanowanie wypraw rowerowych, kajakowych i żeglarskich.

Wielu producentów i dostawców włącza się w dążenie Szczecina do ekologicznego rozwoju miasta, jedną z takich firm jest Orange Polska. Firma udostępnia dla miasta system Smart Water, dzięki któremu możliwe jest automatyczne odczytywanie stanu wodomierzy, co ułatwia pobór opłat za wodę, a także łatwe odnalezienie awarii. Wdrożyła również na teren miasta system Smart Bike, dzięki któremu szczecińscy rowerzyści przemierzyli ponad 670 tysięcy kilometrów.

Jest tu ktoś ze Szczecina? Faktycznie tam u Was tak fajnie? 🙂