PAN Straty ciepła przez okna, powłoki od PAN (źródło: Pixabay)
PAN Straty ciepła przez okna, powłoki od PAN (źródło: Pixabay)

Naukowcy z PAN opracowali powłokę, która poprawi termoizolację szyb

Fizykom z PAN udało się opracować nowe folie, które znacząco wpłyną na zmniejszenie strat ciepła przez szyby. Powłoki będą pokryte nanowarstwami tlenku cynku z domieszkami glinu. Jaką mają skuteczność i kiedy rozpocznie się ich produkcja?

Straty ciepła przez okna – największy problem ogrzewania budynków

Szacuje się, że w gospodarstwach domowych za straty ciepła w od 10 do nawet 50% odpowiedzialne są szyby w oknach. Choć „moda” na termomodernizację budynków trwa od wielu lat, to poza ulepszeniem ogrzewania, ocieplaniem budynków, wymianą drzwi i okien, a także pokrywaniem szyb mało skutecznymi foliami, nie pojawiła się jeszcze metoda, dzięki której można by znacząco obniżyć straty ciepła.

Z pomocą przychodzą badacze z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk, którzy opracowali specjalne powłoki, powodujące wzrost termoizolacyjności szyby, a co za tym idzie – zredukowanie strat ciepła, nawet czterokrotnie.

Choć na rynku dostępne są już pewne rozwiązania, prowadzące do znaczących ograniczeń strat, to okazują się być nie tylko wyjątkowo drogie, jak i skuteczne jedynie przez krótki czas. Pomimo utrzymania wręcz doskonałych parametrów optycznych i blokowania podczerwieni, z czasem szybko tracą te właściwości, a w przypadku rozszczelnienia się wielowarstwowych okien – praktycznie natychmiast.

Stąd też pomysł fizyków na stworzenie folii, która może być umieszczona nie tylko na nowych oknach, ale również na tych, które zostały już zainstalowane. Jak szacują autorzy projektu, folia jest w stanie zredukować straty ciepła z 30 do 7,5%.


dr hab. Bartłomiej Witkowski, prof. IF PAN

PAN i możliwość uruchomienia produkcji powłok termoizolacyjnych

Tworzenie przez naukowców z PANu powłoki, opiera się o starą technologię ALD, polegającą na osadzaniu atomowych warstw, tworząc strukturę krystalograficzną. Nanowarstwy tworzone są z dobrze znanego tlenku cynku oraz glinu. Stosowane materiały są w pełni bezpieczne.

Z uwagi na technologię znaną już w przemyśle, możliwe jest szybkie uruchomienie produkcji w istniejących reaktorach. Jak mówi profesor Bartłomiej Witkowski, tworzenie masowej ilości folii jest ściśle zależne od zainteresowania producentów, którzy są aktualnie poszukiwani.