Telewizor
Telewizor, źródło: Pixabay

Android TV 13 już dostępny!

Android 13 dla telewizorów jest już dostępny, jednak nie należy się spodziewać sporych zmian, gdyż dla zwykłych konsumentów będą one praktycznie niezauważalne. Większość wprowadzonych zmian jest tzw. back-endem, przez co użytkownicy mogą nawet się nie zorientować, że nastąpiła aktualizacja.

Spore zmiany w Android TV 13

Do jednej z najważniejszych zmian należy umożliwienie użytkownikowi regulacji rozdzielczości oraz częstotliwości odświeżania dla urządzeń źródłowych HDMI. Ulepszono również opcję oszczędzania energii, a także dodano możliwość wstrzymania odtwarzania w momencie zmiany urządzenia podłączonego do HDMI.

Android TV 13 udostępnia także wprowadzenie różnych układów klawiatury, w zależności od języka, co przenosi się także na zmiany dla programistów i twórców gier.

Możliwe jest również wykorzystanie tematycznych ikon aplikacji, dzięki czemu da się stworzyć monochromatyczne ikony poprzez wykorzystanie dynamicznego koloru Material You. Android daje także szansę na wykorzystanie konwersji tekstu dla osób posługujących się metodami fonetycznymi oraz wprowadza poprawki w skryptach innych niż łacińskie. Oprócz tego wprowadzono możliwość cofania przy użyciu gestów. System prywatności także został odświeżony poprzez zmiany w obrębie dostępu do mikrofonu.

Android-TV
Android-TV

Zmiany dla programistów i Android TV 12

Na ten moment, aby możliwe było wprowadzenie zmian, należy posiadać zestaw deweloperski ADT-3 przeznaczony do Google TV. Konieczne jest usunięcie wszystkich danych i przeprowadzenie ręcznego flashowania swojego urządzenia. Dlatego nie należy w najbliższej przyszłości spodziewać się tego, że odczuwalne zmiany dotrą również na nasze domowe telewizory, chyba, że jesteśmy programistami, co daje możliwość wykorzystania pełnej, ulepszonej wersji Androida TV 13.

Niedaleko, bo w październiku, pisaliśmy o zmianach w obrębie Google Chromecast 4K, które otrzymało dostęp aktualizacji do Android TV 12, dzięki czemu użytkownicy dostali możliwość kontrolowania formatu HDR i dźwięku przestrzennego, a także dodano funkcję Match content frame rate. Zwiększono wtedy również bezpieczeństwo i prywatność, szczególnie w funkcjach kamery i mikrofonu.