Technologie grzewcze Synheliona odgrywają klcuzową rolę w produkcji (Źródło: synhelion)
Technologie grzewcze Synheliona odgrywają klcuzową rolę w produkcji (Źródło: synhelion)

Jak energia słoneczna pomoże w produkcji wysokiej jakości cementu?

Porozumienie gigantów technologicznych pracuje nad skalowaniem rozwiązań dekarbonizacji produkcji cementu. Paliwa kopalniane używane w procesie mają zostać zastąpione przez energię słoneczną.

Technologie budowlane dla zielonej przyszłości

Inżynierowie dokonują niesamowitych postępów w tworzeniu zielonych, energooszczędnych, nowoczesnych technologii dla branży budowlanej. Panele z trawy osiągają ujemne emisje, modyfikowane drewno budowlane zyskuje niesamowite zdolności pożerania CO2 a zmieniające barwę inteligentne farby i okna zaoszczędzą ogromne ilości energii w przyszłości. By jednak zatrzymać postępujący efekt cieplarniany, potrzebne są kolejne rozwiązania i nowe technologie. Nowe rozwiązanie, nad którym pracują technologiczni, energetyczni i budowlani giganci, ma szansę zrewolucjonizować proces przemysłowej produkcji cementu.

Solar MEAD to wspólny projekt kierowany przez CEMEX, Sandia National Laboratories i Synhelion, którego celem jest dekarbonizacja produkcji cementu. Aby to osiągnąć, firmy chcą zastąpić paliwa kopalne skoncentrowaną energią słoneczną w produkcji klinkieru, kluczowego składnika cementu. W 2022 roku odbył się pierwszy pomyślny pilotaż demonstracyjny procesu w skali laboratoryjnej, poprzez produkcję pierwszego w historii klinkieru słonecznego.

Klinkier jest wytwarzany przez stapianie wapienia, gliny i innych materiałów w piecu obrotowym w temperaturze bliskiej 1500°C. Paliwa kopalne są zwykle używane do ogrzewania pieca i odpowiadają za około 40% bezpośrednich emisji CO2 w procesie.

Odbiornik słoneczny Synhelion wykorzystany w produkcji cementu (Źródło: Synhelion)
Odbiornik słoneczny Synhelion wykorzystany w produkcji cementu (Źródło: Synhelion)

Słoneczny cement ograniczy emisje

Sukces w eliminacji paliw kopalnych w procesie to w dużej mierze zasługa technologii koncentrowania energii słonecznej, zapewnionej przez Synhelion. Systemy dostarczone przez firmę dostarczają ciepło procesowe o wysokiej temperaturze przekraczającej 1500 stopni Celsjusza – wystarczające do produkcji klinkieru bez użycia paliw kopalnych. To przełom w wysiłkach branży na rzecz osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla.

Cement produkowany przy użyciu energii słonecznej to ekscytująca technologia o ogromnym potencjale w zakresie zmniejszenia śladu węglowego produkcji cementu. Osiągnięcie naszego celu zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 r. będzie wymagało nieustannych innowacji, takich jak ta, aby odkrywać i skalować przełomowe technologie.

Fernando A. González, dyrektor generalny CEMEX

W kolejnych krokach w ramach projektu zbadane zostaną metody redukcji emisji dwutlenku węgla, obniżenia temperatur procesu oraz zwiększenia efektywności formowania klinkieru z wykorzystaniem energii słonecznej.