Kask dla niedosłyszących Hear Gear (Źródło: heargear)
Kask dla niedosłyszących Hear Gear (Źródło: heargear)

Te kaski pomagają niedosłyszącym sportowcom słyszeć okrzyki kibiców

Colgate, w porozumieniu z producentem sprzętu sportowego Steeden, stworzyła kask ułatwiający słyszenie sportowcom. Dzięki niemu niesłyszący lepiej orientują się podczas gry.

Zaawansowane implanty i ciuchy zmieniają życie

Inteligentna odzież, implanty i opaski odmieniają życie ludzi, znacząco poprawiając ich komfort oraz otwierając przed nimi zupełnie nowe możliwości. Od podstawowej diagnostyki, przez monitorowanie wystąpienia niebezpiecznych schorzeń, po aktywną ochronę zdrowia i życia. Urządzenia tego typu to także ręka wyciągnięta do niepełnosprawnych chcących żyć pełnią życia. Do takiej grupy, konkretnie do niedosłyszących sportowców, firma Colgate wraz z australijskim producentem sprzętu sportowego Steeden kieruje swój najnowszy projekt.

Hear Gear to zaprojektowany od podstaw kask, mający chronić głowę sportowców w sportach kontaktowych, przy jednoczesnym poprawianiu ich zdolności słuchowych. Dotychczas niesłyszący sportowcy z implantami ślimakowymi, biorący udział w sportach, takich jak rugby, musieli nosić nakrycia głowy, które chronią zewnętrzne części ich implantu.

W typowym implancie ślimakowym zewnętrzne komponenty składają się z mikrofonu, procesora mowy/źródła zasilania, które wzmacnia sygnał mikrofonu, a także cewki nadawczej, która spoczywa na skórze. Sygnały z cewki są przetwarzane na impulsy elektryczne. Te impulsy są z kolei przekazywane do elektrod, które stymulują nerwy słuchowe w ślimaku, umożliwiając użytkownikowi słyszenie głosów.

Kanały powietrzne w kasku wspierają słuch

Tradycyjne modele kasków dla sportowców zazwyczaj jednak zasłaniają mikrofony implantu wyściółką. Oznacza to, że dźwięki, takie jak gwizdki, instrukcje trenerów i wezwania innych graczy są wyciszone i pozbawia ich ważnego dla ich gry elementu. Hear Gear ma to zmienić.

Nowy model kasku chroni zewnętrzne części implantu, ale ma kanały w wyściółce, pozwalające na swobodny przepływ powietrza i kierowanie dźwięku do implantu bez obniżania właściwości zabezpieczania głowy.

Head Gear jest obecnie testowany przez niesłyszących sportowców. Zainteresowani wypróbowaniem kasku mogą zgłaszać się za pośrednictwem strony internetowej Head Gear do 28 maja. Obecnie nie ma wieści o szacowanej cenie oraz dacie dostępności.