Aplikacja Google Home (źródło: Google)
Aplikacja Google Home (źródło: Google)

Aplikacja Google Home przechodzi zmiany. Czego mogą spodziewać się użytkownicy?

Google w tym tygodniu pokazało naprawdę bardzo wiele nowości, szczególnie z dziedziny sztucznej inteligencji. Technologiczny gigant nie zapomniał jednak o Smart Home i wdrożył zmiany do swojej aplikacji. Czego dotyczą?

Zmiana interfejsu oraz możliwości jego indywidualnego dostosowania

Inteligentny dom nie został zapomniany przez Google, a największym dowodem na to stwierdzenie jest zaprezentowanie najnowszego Google Pixel Tablet, który może stanowić centrum inteligentnego domu. To jednak nie wszystko, co zaproponowała firma. Wiodąca aplikacja zyskała odświeżony interfejs, główny widok ekranu ma teraz pięć kart, które pozwalają na pełną i wygodną kontrolę inteligentnego domu.

Ekran główny aplikacji przedstawia ulubione aplikacje, w obrębie których użytkownik może podpiąć wybrane urządzenia, zmienić ich kolejność czy ustawić konkretne działania oraz popularne funkcje automatyzacji.

Aplikacja Google Home (źródło: Google Home/oiot.pl)
Aplikacja Google Home (źródło: Google Home/oiot.pl)

Google Home otrzymał również skrzynkę odbiorczą, w której gromadzone są informacje na temat aktualizacji czy napotykanych przez konkretne urządzenia problemach. W karcie Aktywność natomiast można zapoznać się z historycznymi sytuacjami, zarejestrowanymi przez sprzęty naszego smart home’u. Opcje te powinny być już dostępne, a część użytkowników mogła je wypróbować w tzw. publicznym podglądzie.

Pełen monitoring Smart Home w aplikacji Google Home

Użytkownicy mają od teraz możliwość łatwiejszego podglądu z kamer Nest, które mogą być wyświetlane bezpośrednio w aplikacji, również w Ulubionych. Coraz więcej sprzętów otrzymuje dostęp do standardu Matter, także użytkownicy wyposażeni w urządzenia z systemem iOS 16.5. Pozwala to na jeszcze lepsze, łatwiejsze i wygodniejsze zarządzanie całym inteligentnym domem i jego poszczególnymi urządzeniami, w jednym miejscu.

Podgląd z kamer bezpośrednio w aplikacji (źródło: Google)
Podgląd z kamer bezpośrednio w aplikacji (źródło: Google)

Nowe możliwości trafiły także na Wear OS. Od teraz na tych urządzeniach możliwe będzie przewijanie pokoi, otrzymywanie powiadomień z aparatu czy zarządzanie sprzętami, które trafiły do zakładki Ulubione.

Użytkownicy tabletów Pixel oraz sprzętów opartych o system Android z pewnością zauważą zmiany w aplikacji, gdzie interfejs Google Home będzie lepiej dostosowany zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej. Ta aktualizacja pojawi się publicznie w czerwcu.

W przyszłym miesiącu na smartfony Pixel oraz Pixel Tablet ma trafić możliwość uruchomienia nowego panelu głównego, gwarantującego szybki dostęp do inteligentnego domu bezpośrednio z ekranu blokady.