Inteligentne kaski (Źródło: actu.epfl)
Inteligentne kaski (Źródło: actu.epfl)

Inteligentne kaski osłonią głowy sportowców

Byli atleci założyli firmę, która chce uratować głowy hokeistów przed wstrząsami. Ich inteligentny kask w czasie rzeczywistym zmierzy siłę uderzeń i przekaże wszystkie dane do aplikacji.

Inteligentny ciuch to multum zastosowań

Inteligentne ubrania i akcesoria do noszenia prześcigają się w oferowanych funkcjach. Od najbardziej podstawowego mierzenia ciśnienia krwi i tętna, przez mierniki bardzo konkretnych parametrów, takich jak zmęczenie głosu, po bardzo specyficzne wynalazki blokujące obraz z kamer. Dla akcesoriów mierzących bardzo atrakcyjną grupą docelową są sportowcy, którzy doceniają takie opcje jak bezdotykowa kontrola muzyki czy aktywny pomiar parametrów życiowych w trakcie uprawiania sportu. Firma Bearmind idzie o krok dalej i swoimi inteligentnymi kaskami chce ratować zdrowie zawodników uprawiających sporty kontaktowe.

Firma została założona przez byłych sportowców, którzy postanowili wykorzystać swoją wiedzę inżynierską do zapobiegania kontuzjom. Ich inteligentny kask jest wyposażony w czujniki podłączone do aplikacji na smartfony, która dostarcza zawodnikom i trenerom informacji w czasie rzeczywistym na temat siły, częstotliwości i dotkliwości uderzeń głową. Trwają prace nad zintegrowaniem czujników z piankową wyściółką stosowaną wewnątrz kasków, aby mogły służyć jako czujniki ciśnienia. Bearmind ma ambitne cele: ma nadzieję znaleźć dodatkowych inwestorów na pierwszą rundę finansowania, która na początku marca osiągnęła już 1,3 miliona franków szwajcarskich, aby dostarczyć swoje kaski amerykańskim hokeistom i opracować podobne rozwiązania dla innych sportów.

Kask, który może uratować sportowcom życie

Wielu graczy z dwóch narodowych drużyn hokejowych w zachodniej Szwajcarii – Lozanna i Ajoie – używa obecnie kasków Bearmind. Wyglądają dokładnie jak zwykłe kaski, z wyjątkiem małego owalnego urządzenia przymocowanego na zewnątrz.

Współpracujemy z producentem kasków nad włączeniem naszych czujników do piankowej wyściółki, w oparciu o technologię, którą niedawno opatentowaliśmy.

Mathieu Falbriard, współzałożyciel i dyrektor generalny Bearmind

Technologia wykorzystuje algorytmy opracowane w Laboratorium Analizy i Pomiarów Ruchu. Kompilują dane od wszystkich graczy noszących kaski, dzięki czemu uderzenia doświadczane przez sportowca można również porównać ze średnią. Dzięki systemowi trenerzy będą wiedzieć, czy muszą usunąć zawodnika z gry, zmienić program treningowy zawodnika lub podjąć dodatkowe kroki, aby zapobiec kontuzjom.

Naszym celem jest, aby trenerzy mogli monitorować stan neurologiczny sportowców, tak jak już to robią w przypadku kondycji fizycznej i psychicznej sportowców.

Tom Bertrand, współzałożyciel i dyrektor operacyjny Bearmind

Zespół testuje obecnie prototypowy kask w Szpitalu Uniwersyteckim w Lozannie, aby ocenić jego dodatkowy potencjał jako urządzenia medycznego w ramach badania klinicznego.