Bluza Camera Shy (Źródło: https://www.macpierce.com/the-camera-shy-hoodie)
Bluza Camera Shy (Źródło: https://www.macpierce.com/the-camera-shy-hoodie)

Ta bluza oślepia kamery monitoringu – idealny ciuch dla złodzieja

Projektant specjalizujący się w produktach na pograniczu dzieł sztuki i broni zaprezentował swój ostatni krzyk mody. Bluza oślepiająca strzela w kamery monitoringu światłem podczerwonym skutecznie utrudniając rejestrację obrazu.

Odzież naszpikowana technologią

Ubrania wypakowane po brzegi nowoczesnymi technologiami to być może jeszcze nie codzienność, ale zdecydowanie coś, co czai się tuż za rogiem. Trwają już prace nad odzieżą monitorującą stan zdrowia, wspierającą osoby starsze i chore czy inteligentnie dostosowującą komfort cieplny. Jednak czy inteligentny, nowoczesny ciuch może też służyć mniej szczytnym celom, np. kradzież? Takie skojarzenia budzi bluza zaprezentowana przez Maca Pierce’a, absolwenta Studio Art & Design na Uniwersytecie w Idaho.

Bluza Camera Shy to ubranie naszpikowane diodami podczerwonymi o dużej mocy. Światło nie jest widoczne dla ludzi, ale promienie prześwietlają kamery noktowizyjne, czyniąc je bezużytecznymi.

Noktowizyjne kamery bezpieczeństwa są dostrojone do widzenia światła podczerwonego w nocy. W ten sposób widzą w ciemności. Wysyłając w ich kierunku wystarczającą ilość światła, prześwietlamy czujnik i powodujemy, że automatyczna ekspozycja aparatu próbuje to zrekompensować. A to prowadzi do utraty definicji widoku sceny. I tak, sprawia, że wszystko w środku jest nie do poznania.

Mac Pierce
Bluza Camera Shy (Źródło: https://www.macpierce.com/the-camera-shy-hoodie)
Bluza Camera Shy (Źródło: https://www.macpierce.com/the-camera-shy-hoodie)

Złodziejska bluza za grosze

Koncepcyjny ciuch nie kosztuje dużo – jego stworzenie kosztowało Maca 200 dolarów.

Jedynym naprawdę trudnym komponentem do zdobycia jest wybrana przeze mnie dioda IR, która jest diodą LED o bardzo wysokiej wydajności i dużej mocy, używana w kamerach bezpieczeństwa jako reflektor podczerwieni do tych kamer, dzięki czemu mogą one oświetlać obszar światłem, aby zobaczyć, co się dzieje wewnątrz obszaru.

Mac Pierce

Pierce udostępnił na swojej stronie internetowej pełen pakiet informacji o tym, jak zrobić bluzę z kapturem Camera Shy, wraz z zestawieniem materiałów, plikami projektowymi, zdjęciami referencyjnymi i przewodnikiem montażu.

Wszystko to wyraz zaniepokojenia autora wobec społeczeństwa coraz bardziej nastawionego na monitoring i kontrolę obywateli. Twórca podkreśla też, że bluza nie jest całkowicie niezawodna, co prawdopodobnie nie odstraszy jednak osób mających bardziej kreatywne sposoby na jej wykorzystanie.