Pierwsze urządzenie z HarmonyOS oficjalnie zaprezentowane. To... inteligentne oświetlenie
fot. via Gizchina

Pierwsze urządzenie z HarmonyOS oficjalnie zaprezentowane. To… inteligentne oświetlenie

Do oficjalnej prezentacji systemu HarmonyOS oraz pierwszych, działających pod jego kontrolą urządzeń produkcji Huawei pozostało zaledwie kilka dni. Tymczasem inny, chiński producent – Meizu, urządzenie wykorzystujące HarmonyOS już zaprezentował. Poznajcie inteligentne oświetlenie Meizu Lipro LED.

Oprogramowanie jest najciekawsze

Choć samo oświetlenie Meizu Lipro LED prezentuje się naprawdę interesująco, najciekawsze drzemie w jego wnętrzu, a konkretnie w warstwie oprogramowania. To pierwsze, oficjalnie zaprezentowane urządzenie wykorzystujące system HarmonyOS, nad którym pracuje firma Huawei wraz z partnerami technologicznymi.

Obecność HarmonyOS w inteligentnym oświetleniu dodaje dodatkowych smaczków zbliżającej się prezentacji systemu, zwłaszcza w kwestii realizacji zapowiedzi złożonych przez jego twórców. Zgodnie z deklaracjami Huawei, HarmonyOS będzie niezwykle skalowalnym i elastycznym systemem, który może znaleźć zastosowanie w przeróżnych produktach, od najprostszych po najbardziej zaawansowane.

O HarmonyOS najczęściej mówimy w kontekście smartfonów, telewizorów czy elektroniki ubieralnej. Urządzenie z kategorii smart home jest więc tylko potwierdzeniem, że nowy system istotnie, można zainstalować praktycznie wszędzie.

Meizu Lipro LED – nie tylko HarmonyOS

Wykorzystanie HarmonyOS sprawia, że oświetlenie Meizu Lipro LED jest kompatybilne z oprogramowaniem dostarczanym przez Huawei – HiLink Eco. Oznacza to, że możliwe jest, między innymi, sterowanie nim przy pomocy asystenta głosowego oferowanego przez Huawei.

Od strony technicznej, Meizu Lipro LED to plafon sufitowy o szerokości 2 cm, dzięki czemu może wkomponować się właściwie w każde wnętrze. Oferowany jest trzech rozmiarach: o średnicy 30, 40 i 50 centymetrów, z czego najmniejszy wariant to tradycyjne oświetlenie, pozbawione funkcji smart.

Meizu Lipro LED fot. via Gizchina
fot. via Gizchina

Plafon wykorzystuje wysokiej klasy źródło światła Ra97, emitujące światło o przyjaznej dla użytkownika barwie. Został dodatkowo uszczelniony by wykluczyć ewentualne przedostanie się do wewnątrz niewielkich insektów.

Pierwsze urządzenie z HarmonyOS – ceny

Zgodnie z informacją przekazaną podczas prezentacji produktowej, najmniejszy, nieinteligentny wariant Meizu Lipro LED, o średnicy 30 centymetrów, kosztuje 499 juanów (ponad 280 złotych). Większy, o średnicy 40 centymetrów to koszt 799 juanów (ponad 450 złotych), a największy, 50 centymetrów – 999 juanów (ponad 570 złotych).

Z uwagi na bardzo ograniczone możliwości korzystania z rozwiązań inteligentnych autorstwa Huawei w Europie, jest raczej pewne, że oświetlenie Meizu będzie można nabyć wyłącznie w chińskich sklepach wysyłkowych.