Aplikacja Seeing AI trafia na urządzenia z Androidem (źródło: Microsoft)
Aplikacja Seeing AI trafia na urządzenia z Androidem (źródło: Microsoft)

Aplikacja Microsoftu dla niewidomych i niedowidzących trafia na Androida

Microsoft rozszerza możliwości aplikacji Seeing AI. Teraz będzie można z niej skorzystać na urządzeniach mobilnych opartych o system Android. Jest to oprogramowanie dedykowane dla osób niewidomych i niedowidzących, które do działania wykorzystuje sztuczną inteligencję.

Funkcjonalność aplikacji Seeing AI

Microsoft Seeing AI został wydany w 2017 roku, jednak dotychczas działał tylko na urządzeniach pracujących w systemie iOS. Oprogramowanie to dedykowane jest dla osób niewidomych oraz niedowidzących, które wspomaga niepełnosprawnych w codziennych czynnościach.

Aplikacja, dostępna w 18 językach, została oparta o sztuczną inteligencją i wykorzystuje aparat smartfona czy tabletu, aby przekazywać informacje na temat osób, przedmiotów czy obiektów, występujących w pobliżu użytkownika. To oczywiście nie wszystkie funkcje. System pomaga w rozpoznawaniu kolorów, produktów za pomocą kodu kreskowego, a nawet walut czy świateł na przejściach dla pieszych. Seeing AI może także wykryć znajome twarze i opisać ich emocje.

Pomimo ogromnej użyteczności i prawdziwej pomocy dla osób niewidomych czy niedowidzących, aplikacja ta dotychczas była dostępna wyłącznie na sprzętach mobilnych opartych o system iOS. Teraz jednak sytuacja uległa zmianie i Microsoft wreszcie udostępnił aplikację w sklepie Google Play.

Wsparcie Microsoftu dla niewidomych i niedowidzących

Jak twierdzi technologiczny gigant, Seeing AI na urządzeniach z Androidem ma te same funkcje, co wersja na iOS. Oczywiście, aplikacja jest co jakiś czas aktualizowana, a liczba jej opcji sukcesywnie się powiększa. Wśród ostatnich zmian można wspomnieć m.in. o bardziej szczegółowych opisach zdjęć i obrazów czy możliwości wskazywania dokładnej lokalizacji przedmiotów widocznych na ekranie.

Aplikacja Seeing AI trafia na urządzenia z Androidem (źródło: Microsoft)
Aplikacja Seeing AI trafia na urządzenia z Androidem (źródło: Microsoft)

Niedawno Microsoft wdrożył także funkcję zadawania pytań przez użytkownika na temat przesłanych do systemu dokumentów, możliwe jest też otrzymanie podsumowania przesłanych artykułów. Seeing AI poradzi sobie również z odręcznym pismem, jednak opcja ta jest ograniczona tylko do niektórych języków.

Na ten moment aplikacja współpracuje z 18 językami, takimi jak polski, angielski, czeski, duński, fiński, francuski, grecki, hiszpański, holenderski, japoński, koreański, niemiecki, norweski, portugalski, rosyjski, szwedzki, turecki, węgierski i włoski. Gigant ma jednak plan w przyszłym roku rozszerzyć listę języków do 36 propozycji.